Jako firma odpowiedzialna społecznie doskonale wiemy, jak pozytywnie wpływa sztuka na naszą kreatywność. Jak może prowokować skojarzenia, wzbudzać wspomnienia, pobudzać działania niekonwencjonalne w naszym życiu. Malarstwo jest kolejną artystyczną formą wypowiedzi wspieraną przez Cetel-Serwis Sp. z o.o.
Plener malarski w Boszkowie
Nasza firma współorganizowała plener malarski “CZAS NA SZTUKĘ” nad jeziorem Dominickim w Boszkowie. Przez ostatni tydzień artyści przenosili na płótna swoje emocje i uczucia. Malarstwo uczestników otworzy wernisaż, który odbędzie się w przestrzeni poznańskiego hotelu Sheraton. Efekty pracy kilkunastu artystów będzie można obejrzeć 28 maja, w godz. 14:00-20:00.
Kto uczestniczył w plenerze?
W plenerze malarskim uczestniczyło kilkunastu artystów. Każdy z uczestników jest niesamowitą osobowością i prezentuje oryginalną twórczość. Przedsięwzięciem opiekowała się komisarz pleneru Ewa Jasek, jednocześnie artystka i autorka wystawionych prac.
Aleksandra Dzido
Urodzona w 1994 roku, na co dzień zajmuje się rysunkiem, mediami elektronicznymi, jak również projektowaniem graficznym. Nie jest jej obce malarstwo. Jest współzałożycielką kolektywu kuratorsko – artystycznego TAK JAKBY GRUPA, łączącego studentów historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz malarstwa ASP we Wrocławiu.
Monika Szczygieł
Urodzona w 1999 roku w Poznaniu. Obecnie studiuje na III roku studiów I stopnia na kierunku malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Swoje prace realizuje w XII Pracowni Malarstwa prof. dr. hab. Janusza Marciniaka. Prace te dotyczą nowych mediów, pamięci i fotografii. Należy do grona finalistów 9. Edycji Konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie.
Karol Bąk
Artysta przez kilkanaście lat namalował kilkaset obrazów olejnych, które stanowią największą, ale nie jedyną część jego dorobku artystycznego. Artysta tworzył także grafiki, rysunki tuszem, pastelowe portrety, ołówkowe szkice, a także freski naścienne. Prace te różnią się nie tylko techniką, ale sposobem ich odbioru. Malarstwo olejne można uznać za jaśniejszą i pogodniejszą stronę artystycznej duszy, zaś rysunki i szkice to ciemniejszy i bardziej złowrogi aspekt twórczości. Oba te pierwiastki łączą się w od lat tworzonych cyklach tematycznych – Żaglowce i Dialogi. Poza nimi w malarstwie olejnym znajdują się również Kokony, Aureole, Cztery żywioły, Judyta i Salome, Prima Mobilia a także cykl Nokturny inspirowany muzyką Fryderyka Chopina, z okazji Roku Chopinowskiego 2010. Obecnie Karol Bąk współpracuje z kilkunastoma salonami wystawienniczymi w Polsce i na świecie
Katarzyna Szurkowska
Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim, uzyskała dyplom w 2002 roku z rysunku w pracowni profesora Zenona Polusa. Związana ze środowiskiem artystów zielonogórskich od 2008 roku. Uprawia malarstwo, rysunek i projektowanie przestrzenne. Kolor i forma to dla artystki niezależne, choć nawzajem uzupełniające się środki wyrazu. Kolor…to on jest najważniejszy, poprzez niego wyzwala energię i ukazuje własny punkt widzenia. Maluje co czuje, co widzi, co nasuwa jej wyobraźnia, co jest i czego nie ma. A forma…ona określa i porządkuje emocje. Połączenie koloru i formy czasem jest spontaniczne, przypadkowe z podjęciem pewnego ryzyka, a czasem jest to przemyślana kompozycja, gdzie barwa, kształt i faktura przenikają się wzajemnie. Jednak moment, w którym artystka ma swobodę gestu i działa pod wpływem impulsu jest dla niej najbardziej istotny.
Ares Chadzinikolau
Poeta, pianista, kompozytor, tłumacz, viceprezes ZG Związku Literatów Polskich w Warszawie, zasłużony dla kultury polskiej, lider i wokalista Ares & The Tribe, Ares Chadzinikolau Trio i Jah Ares Quartet. Wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu[1]. Posiada stopień doktora w dziedzinie nauk humanistycznych. Jego AristonRRstudio to połączenie Grecji, Afryki i Karaibów. Prawdziwa Galeria pełna autorskich i greckich obrazów, artefaktów z wielu podróży. Pisze książki, tłumaczy, komponuje, wykłada, gra na wielu instrumentach. Wyrósł w dwóch kulturach, między Polską a Grecją, w domu pełnym sztuki i literatury. Artyście nie jest obce malarstwo.
Daniel Pielucha
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (1985 r.) z dyplomem pod kierunkiem prof. Jerzego Nowotarskiego na Wydziale Grafiki w Katowicach. Z wielkim szacunkiem dla warsztatu i historii malarstwa polskiego podkreśla jego wyjątkowy charakter. Chętnie uczestniczy w najważniejszych plenerach sztuki figuratywnej. Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji drugiego człowieka. Najważniejszą formą jego twórczości jest olejne malarstwo sztalugowe. Nadrealizm polski – jak sam określił charakter swego malowania – jest inspirowany pejzażem naszej wsi, jej folklorem i wierzeniami. Surrealistyczna metafora wszechobecna w obrazach Daniela Pieluchy jest przez niego przewartościowywana w zależności od tego, czy stanowi desperacki moralitet sytuacji społeczno-duchowej człowieka, czy tylko zamajaczy w turpistycznym wizerunku świata. Malarz podkreśla swój szacunek do historii i tradycji malarstwa polskiego, zwłaszcza z drugiej połowy XIX w. Z wielką dbałością o warsztat kultywuje w swej twórczości to, co stanowiło o jego wyjątkowości. W dobie globalizacji zachowanie własnej tożsamości jest rygorem jaki stawia przed swoim malarstwem. Wybierając między biblijną, mitologiczną czy ludową tematyką opowiada nam o kondycji człowieka w specyficznie polskiej konwencji surrealistycznej. Artysta czynnie bierze udział w zbiorowych wystawach malarstwa polskiego, wystawiając równocześnie indywidualnie. Prace jego poprzez galerie Warszawy, Katowic czy Gdańska trafiają do prywatnych kolekcji w Polsce i za granicą.
Piotr Łakomy
Studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie w 2009 roku obronił dyplom Leszka Knaflewskiego. Od początku swojej kariery artystycznej Łakomy odnosił się do tradycji minimalizmu, skupiając się na tworzeniu rzeźb z materiałów powszechnie dostępnych, definiujących naszą współczesną poprzemysłową, technologiczną cywilizację. Czyniąc, to artysta odnajdywał ekspresyjne i formalne jakości swoich prac w pragmatycznych funkcjach i zastosowaniach danych materiałów, z których je tworzył. W ostatnim okresie swojej twórczości Łakomy stara się coraz bardziej nasycać swoje realizacje jakościami organicznymi, egzystencjonalnymi, a nawet symbolicznymi. Artysta sztuk wizualnych, odwołujący się to tradycji minimalizmu oraz eksplorujący malarstwo, realizuje instalacje reagujące na zastaną architekturę. W swojej twórczości przejawia krytyczne podejście do współczesności, ilości informacji, otaczających nas materiałów i technologii. Używając oświetlenia i materiałów reagujących na ruch, wprowadza widza w proces tworzenia się przestrzennych układów/kompozycji w konkretnej przestrzeni i czasie.
Krzysztof Szygenda
Poznański artysta fotograf, fotoreporter. Fotografią zajmuje się profesjonalnie od blisko 20 lat. Jego prace nagradzane były na konkursach fotografii prasowej (Wielkopolska Press photo 2004 – 2008) i pokazywane na wystawach pokonkursowych jak i indywidualnych – „Bliskie spotkania” (2006), „Między Światami” (2015). Kolejną wystawą indywidualną były „Śródeckie Historie” w Bramie Poznania. Malarstwo jest dla artysty drugą formą wypowiedzi.
Michał Bajsarowicz
Michał Bajsarowicz – studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom u profesora B. Wegnera 1992 (rysunek). Obszary twórczości: malarstwo, grafika, rzeźba. Liczne wystawy w kraju i za granicą. „Człowiek” odwieczny, niewyczerpany temat artystycznych rozważań od antyku po współczesność. Obszar bardzo szeroki i uniwersalny, którego głównym elementem jest ludzka egzystencja dominuje w sztuce Michała Bajsarowicza. Do tematu człowieka, ludzkiego ciała artysta nawiązuje we wszystkich obszarach swojej twórczości. Zarówno jego malarstwo, jak i grafika i rzeźba nawiązują do tych motywów. Nie są to obiekty poszukujące piękna. Mają na celu „zagadnąć widza”, a nie prowadzić jedynie estetyczną kontemplację.
Tomek Glaza
Studiował w PWSSP w Gdańsku w pracowni architektury prof. Bolesława Petryckiego, pracowni wzornictwa przemysłowego prof. Jacka Popka, pracowniach malarstwa prof. Kazimierza Śramkiewicza i prof. Hugona Laseckiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1981 r. Otrzymał Nagrodę MKiS. W 1984 r. otworzył pracownię twórczą Glaza Design. Zajmował się projektowaniem, architekturą wnętrz, produkcją artystycznych wyrobów ze skóry. W 1991 r. otworzył Galerię Sztuki Glaza Expo Design w Gdańsku, które działa do dnia dzisiejszego. Tomasz Glaza jest autorem wielu realizacji artystycznych, m. in. projektu oraz wykonania opraw skórzanych dla medali z brązu dla Ojca Świętego Jana Pawła II (1979), projektu wraz z wykonaniem opraw skórzanych dyplomów dla Honorowych Obywateli Miasta Gdańska nadawanych przez Radę Miasta oraz Prezydenta Miasta Gdańska (1991), realizacji projektu przy współpracy z arch. W. Trzebiatowskim z zespołem, renowacji, rozbudowy i modernizacji Bydgoskiej Fabryki Kabli (1993-1999), projektów architektury, architektury wnętrz domów i rezydencji, produkcji mebli na jachty i łodzie motorowe Sunreef Yachts w Gdańsku, Galeon w Straszynie oraz dla odbiorców z Norwegii: Nor-Dan, Nord-Kapp, GH, HTEP (1999-2008). Od 1981 r. swoją twórczość w zakresie malarstwa prezentuje głównie w Galerii Sztuki Glaza Expo Design. W 2016 r. uczestniczył w wystawie „Nasz Gdańsk” z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Galerii Sztuki Glaza Expo Design. Brał udział w wystawie malarstwa „Wolność w Sztuce” w ECS w Gdańsku, w wystawie „W drodze” na Wyspie Sobieszewskiej oraz na Zamku w Krokowej, a także w 2017 r. w wystawie Gdańskiego Okręgu ZPAP „Niepodległa dla Niepodległej” w Toruniu.
Marcin Mikołajczak
Zapalony podróżnik, fotografik, artysta wielu talentów. Studiował na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczynał od tworzenia realistycznych grafik Londynu. Mieszkając w Anglii i obserwując „od środka” życie wielkiego miasta genialnie ukazywał obraz wielowiekowych zabytków, wplecionych w tempo codziennego życia. Bardzo ważny etap w zawodowym życiorysie Marcina Mikołajczaka to tworzenie autorskich ram do obrazów, na zlecenie galerii, muzeów i na potrzeby indywidualnych kolekcjonerów. Zaprojektowanie i wykonawstwo serii unikatowych mebli dla centrum handlu i sztuki Stary Browar w Poznaniu oraz dekoracja wnętrz na użytek butikowego hotelu Blow Up to również indywidualny projekt w dorobku twórcy. Niecodzienne uchwycenie postaci, jej zatrzymanie w ruchu i wyraziste kolory prac zachęciły właścicieli firmy Wittchen do powierzenia Marcinowi Mikołajczakowi namalowania serii obrazów modelek prezentujących wyroby fabryki. Doświadczenie w pracach konserwatorskich oraz liczne eksperymenty artystyczne doprowadziły do stworzenia własnej, unikalnej techniki malarskiej, którą autor posługuje się na obecnym etapie malowania kolejnych prac. Wyraźna faktura, specyficzne nakładanie warstw farby oraz nietypowe posługiwanie się kolorem i światłem a także fascynacje człowiekiem, jego emocjami to firmowy znak obrazów Marcina Mikołajczaka, nie do pomylenia z innym twórcą. Z chęcią podróżuje do egzotycznych krajów w poszukiwaniu kolorów i wrażeń, w szczególności do Azji i Afryki gdzie dociera do miejsc oddalonych od cywilizacji i uwiecznia za pomocą aparatu fotograficznego obrazy poruszające i niezwykłe, przenosząc je potem na płótno z właściwą dla siebie wrażliwością.
Zofia Błażko
W 2010 r. obroniła tytuł magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku “Malarstwo” w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego oraz ukończyła studia I stopnia na kierunku “Fotografia” pod opieką prof. Witolda Węgrzyna. W 2012 r. została absolwentką studiów podyplomowych na kierunku “Arteterapia” Akademii Medycznej w Gdańsku. Malarka, zafascynowana życiem i twórczością malarzy paryskich, po ukończeniu studiów postanowiła wyjechać do Francji. W Paryżu przebywała na rezydencji artystycznej Jour et Nuit Culture, a następnie tworzyła w prestiżowej pracowni Chez Robert, Électron Libre na 59 rue de Rivoli. Czas paryski to również okres nauki w pracowni profesora Jacqua Yankiela Kikoine, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, syna Michel Kikoine jednego z założycieli École de Paris. Doceniona za swoją pracowitość i kunszt artystyczny, jako pierwsza Polka w historii, uzyskała możliwość zaprojektowania i zrealizowania dekoracji sześciopiętrowej fasady budynku, który stanowi kolebkę artystyczną bohemy współczesnego Paryża na 59 rue de Rivoli. Poszukująca nowych inspiracji artystka w 2015 r. wyjechała na rezydencję artystyczną do stolicy Senegalu – Dakaru. Półroczny pobyt zaowocował licznymi portretami mieszkańców Afryki, które cieszyły się uznaniem lokalnej społeczności. Wystawę kończącą pobyt artystki na rezydencji zaszczycił sam minister kultury Senegalu – Mbagnick Ndiaye. W drugim półroczu 2015 r. Zofia Błażko przebywała na rezydencji artystycznej w Shangyuan Art Museum w Pekinie, natomiast w 2018 r. w St. Petersburg Art Residency w Federacji Rosyjskiej. Obecnie malarka żyje i tworzy w Warszawie. Na swoim koncie ma dziewięć wystaw indywidualnych m.in. w: Teatrze Witkacego – Zakopane 2016; Galerii Kuratorium – Warszawa 2017 oraz Galerii 101 Projekt – Warszawa 2018. Brała udział również w kilkunastu wystawach zbiorowych m.in. w: Sunny Art Centre – Londyn 2019; National Historical Museum – Tiran 2019; “Statek Robinsona” – Wrocław 2019; Nadbałtyckie Centrum Kultury – Gdańsk 2017; Musée Théodore Monod D’art Africain – Dakar 2015; Shangyuan Art Museum – Pekin 2015.
Danusia Krzyżanowska
Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Ukończyła WSZ na wydziale marketingu ze specjalizacją sztuka w reklamie. Fascynuje ją malarstwo współczesne, ale także sztuka w reklamie. Uczestniczka wielu ogólnopolskich plenerów malarskich. Nieustannie rozwija swoją pasję i umiejętności poprzez kontakt i wymianę doświadczeń z innymi artystami. Inspiracją dla artystki jest drugi człowiek, otaczająca natura oraz osobiste podejście do świata.
Ewa Jasek
Artystka malarka, absolwentka PLSP, PWSSP w Poznaniu. Od czasów rozpoczęcia edukacji malarstwo stało się dla niej najważniejszym środkiem wypowiedzi artystycznej. Twórczość Ewy Jasek choć budzi skojarzenia z popartem lat 60. i 70. ubiegłego wieku, swoją estetykę a nawet ornamentykę czerpie ze współczesności. Można raczej powiedzieć, że jej malarstwo nawiązuje do najlepszych tradycji gatunku wnosząc własne środki ekspresji. Malarstwo Ewy Jasek spektakularnie łączy kilka płaszczyzn a nawet stylów, dając odbiorcy nową wartość na najwyższym poziomie. Ewa Jasek to także animatorka kultury, organizatorka warsztatów, plenerów malarskich i wystaw. Równolegle do twórczości artystycznej prowadziła przez wiele lat Szkołę Młodych Talentów, oraz zajęcia artystyczne w Centrach Kultury. Jest autorką rekonstrukcji obrazu zaginionego w czasie II wojny światowej „Ecce homo” Anthon’ego van Dyck’a. W swoim dorobku artystka ma liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą. Setki obrazów olejnych i akrylowych to pokaźny dorobek artystyczny kilkunastu lat pracy twórczej.
Dariusz Kamys
Główna postać kabaretu Hrabi. Z wykształcenia jest mechanikiem budowy i napraw maszyn górniczych, pedagogiem kulturalno-oświatowym i instruktorem teatralnym. Nie ma jednak w portfolio szkoły związanej z malarstwem, a tworzy obrazy, które robią wrażenie. Malarstwo artysty przedstawia emocje za pomocą twarzy, bo uważa, że twarz najlepiej je wyraża.
Plener malarski z całą pewnością umożliwił, ułatwił, a nawet sprowokował u niektórych ekspresję artystyczną. Dzięki efektom pracy artystów zorganizowano wernisaż obrazów stworzonych różnymi technikami. A już niebawem, relacja z wernisażu wystawy „CZAS NA SZTUKĘ” w poznańskim Sheratonie.