Jeśli rozpocząłeś już budowę swojego wymarzonego domu lub dopiero ją planujesz, przed Tobą wiele bardzo ważnych decyzji. Nie zapominaj o istotnych szczegółach, takich jak instalacja oświetlenia. Możesz zamontować klasyczną instalację elektryczną lub instalację w typie smart, czyli w standardzie KNX.
Tradycyjna instalacja oświetlenia
Każda instalacja elektryczna musi zawierać rozdzielnię i odpowiednie zabezpieczenia określone przepisami bezpieczeństwa. Z rozdzielni głównej prowadzone są przewody do gniazd oraz do włączników światła. Z włączników przewody łączone są do konkretnych obwodów żarówki, żyrandola, kinkietu na ścianie. W danych przycisku możemy załączyć dany obwód np. przyciskiem przy schodach możemy włączyć oświetlenie nad schodami. Możemy stosować przyciski klasyczne, pojedyncze, podwójne, tworzyć obwody krzyżowe lub schodowe, takie, gdzie w jednym miejscu możemy załączyć, a w innym je wyłączyć. Taka tradycyjna instalacja oświetlenia jest klasyczna i każdy elektryk jest w stanie ją wykonać.
Instalacja oświetlenia smart w standardzie KNX
Punktami wspólnymi w instalacji tradycyjnej oraz smart są rozdzielnia, zabezpieczenia i przewody. Jednak typologia jest zupełnie odmienna. Przewody prowadzi się w rozdzielni bezpośrednio do gniazd i do punktów oświetleniowych: lamp, klinkietów, żyrandola, halogenów. `
Jak sterować inteligentnym oświetleniem?
Do miejsca, gdzie chcemy mieć przycisk, prowadzony jest przewód magistralny (zielony kabel), w którym wpuszczona jest informacja jaki obwód, kiedy i w jaki sposób chcemy załączyć lub wyłączyć). Daje to możliwość sterowania z jednego miejsca wszystkimi punktami oświetleniowymi. Z jednego panelu możemy wyłączyć światło w całym domu, w jego części, razem lub każdy obwód po kolei. Sterowanie danym oświetleniem możemy przenieść z przycisku na przycisk, a przede wszystkim mamy możliwość integracji systemu elektrycznego, np. alert z aplikacją na telefonie, tablecie lub TV w salonie. Dodatkowo, instalacja oświetlenia może być zgrana w prosty sposób, np. zasilanie gniazd z instalacją ogrzewania, rekuperacji, wentylacji, alarmową, monitoringu, kontroli dostępu, czyli tworzy nam się inteligentny dom, o którym przeczytasz tutaj.
Ile kosztuje instalacja oświetlenia?
Na tym etapie pojawia się pytanie, jaki jest koszt instalacji klasycznej vs. instalacji w standardzie KNX. Instalacja smart jest droższa o ok. 20-30% w stosunku do klasycznej. Koszt, z jakim wiąże się instalacja oświetlenia zależy m.in. od liczby punktów oświetleniowych oraz włączników, a także dodatkowych funkcji, które chcemy mieć. Dlaczego więc warto zapłacić więcej? Odpowiedź jest dość prosta. Instalację kładziemy raz na długie lata. Nie zmieniamy jej raz na jakiś czas, dlatego warto jest patrzeć w przyszłość. Warto jest iść w stronę instalacji smart, która już niedługo będzie standardem, a która już dziś daje możliwość oszczędności w zużyciu prądu, a przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo dla Ciebie i Twojej rodziny.