Budowa studni kanalizacyjnej
Studnie kanalizacyjne, a dokładniej ich zwieńczenia, to charakterystyczny element sieci kanalizacyjnej. Są jedynym elementem, który można zobaczyć gołym okiem z powierzchni terenu. Przeanalizujmy, z jakich elementów składa się przykładowa studzienka kanalizacyjna, a także jakie są rodzaje studni kanalizacyjnych i w jakich okolicznościach się je stosuje.
Spis treści:
Studnie kanalizacyjne – najważniejsze informacje
Rodzaje studni kanalizacyjnych
Budowa studni kanalizacyjnej – poszczególne elementy
Studnie kanalizacyjne – najważniejsze informacje
Studnie kanalizacyjne (często spotykana nazwa to także studzienki kanalizacyjne) mają zastosowanie w zewnętrznych układach kanalizacji:
- sanitarnej,
- deszczowej,
- ogólnospławnej,
- drenarskiej,
- a także kanalizacji przemysłowej.
Poszczególne studnie kanalizacyjne mogą się różnić pomiędzy sobą zastosowaniem, materiałem wykonania oraz budową, która zależy od przeznaczenia studzienki.
Rodzaje studni kanalizacyjnych
Studnie kanalizacyjne ze względu na możliwość dostania się do ich wnętrza można podzielić na:
- włazowe – istnieje możliwość dokonywania rewizji przez człowieka wewnątrz studni,
- niewłazowe – dokonywanie przeglądów i rewizji wykonywane jest z powierzchni z zastosowaniem odpowiednich urządzeń.
Studnie kanalizacyjne ze względu na zastosowanie można podzielić na:
- Studnie przelotowe – służą do wykonywania rewizji lub zmiany kierunku przepływu ścieków,
- Studnie zbiorcze (inaczej węzłowe) – występują w miejscach krzyżowania się kanałów, mają na celu zapewnić i utrzymanie poprawnego przepływu ścieków,
- Studnie z dolotem (lewym lub prawym) – mają dodatkowy przepływ i umożliwiają podłączenie nowego odcinka kanalizacji, doloty mogą być zaślepiane,
- Studnie osadnikowe – występują w kanalizacjach deszczowych, zapobiegają zaleganiu wody opadowej w pobliżu spustu,
- Studnie kaskadowe – pomagają pokonać duże różnice wysokości terenu
- Studnie czyszczące – są tam, gdzie wykorzystuje się wody opadowe w celu ich zagospodarowania,
- Studnie rozprężne – występują w miejscach, gdzie występują duże spadki gruntu i są stosowane w celu zmniejszenia ilości studni kaskadowych,
- Studnie energochłonne – mają podobne zastosowanie do studni rozprężnych, umieszcza się je w miejscach niepewnych tektonicznie (np. narażonych na szkody górnicze),
- Zbiorniki w przepompowniach ścieków – mogą być stosowane do przemysłowych instalacji ściekowych oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych przy prywatnych domach w miejscach, gdzie konieczne jest ciśnieniowe usunięcie ścieków.
Materiały, z jakich zbudowana może być studzienka kanalizacyjna to:
- beton,
- kamionka,
- żywica poliestrowa,
- tworzywa sztuczne.
Budowa studni kanalizacyjnej – poszczególne elementy
Poszczególne rodzaje studzienek kanalizacyjnych różnią się pomiędzy sobą budową, co wiąże się z tym, jakie pełnią funkcje i z jakich materiałów są konstruowane. Do elementów betonowej studzienki kanalizacyjnej należą:
- właz żeliwny lub betonowy,
- płyta pokrywowa z pierścieniem podporowym,
- krąg studzienny komina studni,
- krąg przejściowy,
- krąg komory roboczej,
- betonowa kineta ściekowa,
- krąg fundamentowy,
- fundament,
- stopnie.
Natomiast typowa studzienka kanalizacyjna z tworzyw sztucznych składa się z takich elementów jak:
- pokrywa lub właz,
- rura trzonowa karbowana,
- kineta przelotowa lub zbiorcza.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że betonowe studzienki kanalizacyjne spotyka się najczęściej na drogach i placach publicznych. Natomiast studzienki kanalizacyjne z tworzyw sztucznych używane są zazwyczaj na prywatnych posesjach.
Jeżeli na prywatnej posesji musi znajdować się studnia kanalizacyjna z PCV, warto postawić na najlepsze rozwiązania i sprawdzone produkty. Do domowych posesji polecamy: studnię kanalizacyjną 315 z kinetą i rurą trzonowa wysokości 0,5 do 2m, studnię kanalizacyjna 425 z kinetą i rurą trzonowa 0,5 do 2m.
W naszej ofercie znajdą Państwo wszelkie elementy składowe niezbędne do dowolnego skonfigurowania studzienek o średnicach 315, 425 i 600mm.
Budowa i materiały, z jakich jest wykonana studnia kanalizacyjna, zależą przede wszystkim od jej przeznaczenia. Studzienki kanalizacyjne stosuje się zewnętrznych systemach kanalizacji grawitacyjnej. Mogą one obsługiwać instalacje sanitarne, drenarskie, odprowadzające wodę deszczową, instalacje ogólnospławne oraz kanalizację przemysłową. Na prywatnych posesjach stosuje się najczęściej studzienki wykonane z tworzyw sztucznych. Dzięki temu w razie potrzeby łatwo wymienić poszczególne elementy.