Piwnica wcale nie musi być ciemna i ponura. Jeśli chcesz urządzić w niej coś więcej niż skład drewna czy kotłownię, mamy kilka możliwości, aby skutecznie ją doświetlić. Coraz częściej stosowany jest doświetlacz piwniczny, który zapewni dopływ światła słonecznego do naszego okna znajdującego się poniżej poziomu gruntu. Dzięki niemu możesz optycznie powiększyć przestrzeń, nadać pomieszczeniu nowe możliwości, ale też zwiększyć komfort przebywania poprzez wentylację pomieszczenia w dowolnym momencie. Doświetlacz okna piwnicznego zapewni świeże powietrze i naturalne światło, dzięki czemu poprawi klimat każdego pomieszczenia.
Doświetlacz piwniczny – zalety.
Warto pomyśleć już na etapie projektu domu w jaki sposób naświetlić piwnicę. Najprostszym sposobem jest zamontowanie dobrego oświetlenia, jednak nie zawsze to odpowiednie rozwiązanie. Szczególnie wtedy gdy chcielibyśmy urządzić w niej gabinet czy siłownię. Rodzaj oświetlenia dobiera się pod kątem przeznaczenia pomieszczenia, ale i także usytuowania go względem poziomu gruntu. W przypadku kiedy mamy okna piwniczne poniżej poziomu gruntu najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup doświetlacza piwnicznego.
Świetlik piwniczny jest gotowym produktem, o którym wspominaliśmy już w naszym filmie. Jest to idealne rozwiązanie systemowe, odbijające światło słoneczne, które przedostaje się do pomieszczenia poprzez ruszt. Doświetlacz piwniczny wykonany jest z trwałych poliestrów, wzmocniony włóknem szklanym (GFK), ekstremalnie odporny na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Doświetlacz jest konstruowany w taki sposób, aby znieść duże obciążenia, w tym także ruch pieszy i samochodowy. Nie wymaga on konserwacji. Świetlik okienny posiada przemyślany otwór spustowy w dolnej części korpusu do którego możemy zamontować sitko odpływowe pozwalające na połączenie odpływu z rurą kanalizacyjną o średnicy 75 mm, która skutecznie zatrzyma nieprzyjemne zapachy wydostające się z kanalizacji. To zdecydowanie tańsze zastosowanie niż tzw. obmurówki.
Wybór świetlika okiennego – na co zwrócić uwagę?
Wybierając doświetlacz należy kierować się szerokością otworu okiennego oraz jego wysokością. Następnym parametrem na jaki musimy zwrócić uwagę jest głębokość doświetlacza (40 lub 60 cm), czyli odległość od ściany budynku. Do doświetlacza dostępne są nakładki umożliwiające podniesienie jego wysokości w przedziale 8-33 cm . Stosujemy je głównie wtedy, gdy nie ma możliwości dobrania fabrycznego wymiaru (wysokości) doświetlacza dla posiadanego otworu okiennego. W przypadku zastosowania więcej niż 1 nakładki należy zastosować również specjalną ramę wzmacniającą. Elementy dodatkowe są dostępne w naszej hurtowni na zamównie.
Doświetlacz piwniczny – montaż.
Do montażu świetlików, jak i nakładek stosuje się specjalne zestawy montażowe opracowane przez producenta . Dobiera się je w zależności od grubości warstwy izolacyjnej budynku. Zestawy montażowe występują dla ścian bez izolacji, oraz dla ścian z izolacją o grubości do 8,12,16 oraz do 30 cm. Sam montaż przebiega dość szybko i bezproblemowo. Wykorzystacie do tego proste narzędzia, o których pisaliśmy już w tym artykule. Pamiętaj o bardzo ważnej zasadzie – dolną ścianę naświetlacza umieść minimum 15 cm poniżej otworu okiennego. Pozwoli to uniknąć zalania pomieszczenia poprzez przelanie się wody przez otwór okienny podczas mocnej ulewy, gdy odpływ w dolnej ścianie doświetlacza nie nadąży odbierać wody.
Doświetlacz to proste i ekonomiczne rozwiązanie, zapewniające przenikanie większej ilości światła i świeżego powietrza, a tym samym pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.