Jak wybrać studzienkę wodomierzową? – porady praktyczne
W niektórych sytuacjach mieszkańcy domów jednorodzinnych zmuszeni są, aby ich odczyt wodomierza odbywał się poza domem – na posesji lub poza nią. Wówczas instaluje się na przyłączu wodociągowym studzienkę wodomierzową. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, przy wyborze studzienki wodomierzowej do swoich potrzeb.
Studzienka wodomierzowa – najważniejsze informacje
Studzienka wodomierzowa to taka studzienka, w której umieszcza się urządzenie do kontroli pomiaru wody – wodomierz. Montuje się ją pod ziemią, na posesji właściciela lub na przyłączu wodociągowym poza posesją. Wcześniej pisaliśmy o tym, jak podłączyć sieć wodociągową. Studzienka umożliwia w łatwy i sprawny sposób dokonywać odczytu ilości zużytej wody. Aby uniknąć awarii, które mogą spowodować zamarznięcie przyłączy wodociągowych lub wodomierzy, a co za tym idzie – wysokich kosztów napraw – należy wybrać odpowiednią studzienkę wodociągową i we właściwym miejscu ją zamontować. Studzienka wodociągowa to również praktyczne rozwiązanie z punktu widzenia inkasenta, gdyż nie jest konieczna obecność domowników, aby spisać pobór wody.
Budowa i rodzaje studzienek wodomierzowych
Modele studzienek wodomierzowych różnią się pomiędzy sobą wymiarami i głębokością. W naszej ofercie znajdują się studzienki z tworzyw sztucznych. Poza tym wyróżniamy dwa rodzaje studzienek wodomierzowych ze względu na ich budowę:
- studzienki wodomierzowe z dnem,
Studzienki wodomierzowe z dnem stosuje się gruntach, które są suche, niepodatne na regularne zalewanie, nasiąkanie wodą. Miejsca przejść przewodów przez ściankę studzienki należy zabezpieczyć, aby zapobiec przenikaniu wody do środka. Na suche grunty najlepiej sprawdzi się Studnia wodomierzowa PEHD DN 1000/600 H=1,8m z pokrywa tw Skol.
- studzienki wodomierzowe bez dna .
Studzienki wodomierzowe bez dna stosuje się na terenach podmokłych i tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki – wszędzie tam, gdzie mogą powstawać siły wyporu, mogące wypchać studzienkę z dnem. W przypadku studzienek wodomierzowych bez dna mamy możliwość płytszego montażu wodomierza pod pokrywą, nie ryzykując zalegania wody w studzience. Ten rodzaj studzienek jest lepiej izolowany przed dostępem zimnego powietrza. Studnia wodomierzowa L1200 1850 KAJMA II oraz Studzienka wodomierzowa ST1 fi 400 h 1200 to polecane przez nas produkty na grunty podmokłe i z wysokim poziomem wód gruntowych.
Rys.1. Studzienka wodomierzowa – budowa.
Studzienka wodomierzowa – praktyczne porady
Odpowiednia izolacja studzienek wodomierzowych ma szczególne znaczenie – zapewnia możliwie stałą temperaturę we wnętrzu studzienki i chroni wodomierz przed zamarznięciem. Skuteczną izolację studzienkom wodomierzowym umożliwia to, że znajdują się w gruncie, a od góry są szczelnie zamknięte. Izolacja działa tu więc na podobnej zasadzie jak w przypadku termosu. W związku z tym powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na szczelność pokrywy studzienki i jej kontrolowanie. Pamiętajmy, że każde uszkodzenie pokrywy przekłada się na nieszczelność, a ta może powodować dostawanie się do wnętrza zimnego powietrza lub wody.
Aby wybrać najlepszą studzienkę wodomierzową do swojej posesji, należy także sprawdzić poziom wód gruntowych i wilgotność gruntu. W większości urzędów miast czy gmin w Polsce dostępne są mapy hydrologiczne i mapy przemarzania gruntów. To jeden z najważniejszych aspektów, który decyduje o wyborze właściwej studzienki. Montując studzienkę wodomierzową należy także zwrócić uwagę na odpowiednią szerokość wykopu. Nie zaleca się montować studzienek w obniżeniach terenu, gdyż może się tam gromadzić woda. Aby uniknąć uszkodzeń włazu, nie powinniśmy montować studzienek także w pasach ruchu.
Studzienka wodomierzowa umożliwia umieszczenie wodomierza pod powierzchnią ziemi. Jeżeli wybierzemy odpowiedni model do warunków wilgotnościowych gruntu, zadbamy o dobrą izolację i właściwie dobierzemy miejsce montażu wodomierza ze studzienką, instalacja przetrwa długi czas i będzie nam służyć przez wiele lat.