Nasze Publikacje

Jakie złączki do rur wybrać? Najważniejsze informacje o złączkach

by Adam Łacny
Jakie złączki do rur wybrać Rodzaje, materiał, szczelność

Jakie złączki do rur wybrać? Najważniejsze informacje o złączkach

Złączki, dwuzłączki, kształtki, zaciski i mufki – jest w czym wybierać. Jednak na co konkretnie należy zwrócić uwagę przy montażu elementów złączeniowych do rur? Sprawdzamy w niniejszym artykule!

Złączki i dwuzłączki to elementy łączeniowe stosowane do przedłużenia danego połączenia rurowego lub rozprowadzenia go na więcej części i kierunków. W ujęciu podstawowym złączki składają się z części pojedynczo lub podwójnie zaprasowanej, zabezpieczeń (o-ring 1, o-ring 2) i systemu kontroli osadzenia rury.

W tym artykule przeczytasz:
Rodzaje złączek i dwuzłączek – miedź, mosiądz, tworzywo sztuczne
Który materiał jest najlepszy? Wybór złączek

Rodzaje złączek i dwuzłączek – miedź, mosiądz, tworzywo sztuczne

Obecnie nowoczesne budownictwo raczej nie wykorzystuje już rur miedzianych, ale tendencja ta nie zmieniła się wczoraj. Takie rozwiązania były popularne jeszcze nawet w latach 90. XX wieku i pierwszych latach dwutysięcznych. Przystępując do wyboru poszczególnych elementów rurowych, należy wpierw wybrać odpowiedni materiał. Zasada jest dość prosta – zazwyczaj złączkę, mufę, dwuzłączkę, kolano i inne części należy dostosowywać pod części (rury główne) i materiał, z jakich są wyprodukowane.

Powyższe produkty ze względu na rodzaj materiału można podzielić na:

  • złączki mosiężne i miedziane – miękki lut i technika połączeń zaprasowywanych (wymagana zaciskarka) to najczęstsze sposoby dokonywania łączeń między tego typu materiałami; takie produkty mogą być tylko częściowo pokryte surowcem lub występować jako w 100% złączki miedziane lub mosiężne,
  • mufy i dwuzłączki z tworzyw sztucznych – produkty częściej stosowane obecnie, wykonane z wysokiej jakości polipropylenu, polifenylosuflonu lub polibutylenu; złączka z PE jest wytrzymała, trwała i niedroga,
  • połączenia rurowe ze stali – stal jest najbardziej wytrzymałym materiałem ze wszystkich, ale wadą będzie cena, jak i w niektórych przypadkach waga.
Złączka 22 mm x 3/4'' mm GW miedź pras. VIEGA

Złączka 22 mm x 3/4” mm GW miedź pras. VIEGA

 

Oprócz tego wyróżnia się także złączki wciskane i złączki skręcane. Te drugie w określonych warunkach mogą gwarantować łatwiejszy sposób montażu.

 

 

Który materiał jest najlepszy? Wybór złączek

Wśród ekspertów opinie są podzielone, jednak możemy stwierdzić, że instalacje miedziane należy jeszcze efektywniej zastępować tymi, które bazują na wykorzystywaniu materiałów tworzywowych. Wraz z zastosowaniem złączek, dwuzłączek, kolanek i innych elementów rurowych tworzywowych wzrasta bezpieczeństwo większej liczby instalacji. Polipropylen, polifenylosulfon czy polibutylenu są naprawdę wiarygodnymi materiałami, ale oprócz tego połączenia tworzywowe umożliwiają znacznie szybszy montaż. Sprawdzanie, dokonywanie przeglądów takich instalacji, także jest łatwiejsze, a ewentualne wymiany wydają się tańsze i bezpieczniejsze.

You may also like

Leave a Comment