Przyłącze gazowe a wybór skrzynki gazowej – na co zwrócić uwagę?
Wykonanie przyłącza gazowego jest podstawową czynnością dla większości osób, które budują dom jedno- lub wielorodzinny. Inwestycja ta kosztuje, ale – biorąc pod uwagę opłacalność gazu jako źródła zapotrzebowania energetycznego – szybko się zwraca. Zawarcie umowy z dostawcą, wykonanie projektu przyłącza i pociągnięcie rur to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Ważny jest także wybór odpowiedniej skrzynki gazowej.
Doprowadzenie gazu do nieruchomości niepodłączonej do jego źródła wymaga wybudowania przyłącza gazowego. Zasady przyłączania obiektów do gazu regulowane są przede wszystkim poprzez Ustawę prawo energetyczne i rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2 lipca 2010 r. ws. szczegółowych warunków funkcjonowania gazowego. Odbiorca surowca ma możliwość wybrania miejsca poprowadzenia instalacji oraz usytuowania skrzynki gazowej, jednak obydwie lokalizacje muszą spełniać prawne normy bezpieczeństwa. Budowa możliwa jest wyłącznie po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi na wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.
Spis treści:
- Lokalizacja skrzynki gazowej – gdzie powinna być umieszczona?
- Jaką skrzynkę gazową warto wybrać? Różnice między poszczególnymi rodzajami
- Wymiary skrzynki gazowej do domu jednorodzinnego
- Wykonanie przyłącza gazowego i wybór skrzynki gazowej – podsumowanie
Lokalizacja skrzynki gazowej – gdzie powinna być umieszczona?
W ramach instalacji przyłącza gazowego, poprzedzonej pozwoleniem na budowę i stworzeniem projektu, na terenie posesji montuje się skrzynkę gazową. To ważny element całości, w której znajduje się reduktor ciśnienia, gazomierz i główny zawór (czasem kolokwialnie zwany kurkiem). Skrzynka gazowa na zawór odpowiada za dostarczenie surowca do odbiorców oraz ewentualne odcięcie jego dopływu. Musi być więc właściwie zabezpieczona. Każda szafka musi być z jednej strony wentylowana, z drugiej zaś – wykonana z wytrzymałych materiałów, całkowicie odpornych na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne.
Kolejną podstawową kwestią jest lokalizacja skrzynki gazowej. Prawo w tym zakresie jest jasne. Instalacja skrzynki gazowej powinna spełniać następujące wymogi:
- zawór gazowy musi znajdować się w odległości nieprzekraczającej 10 metrów od budynku lub przekraczającej 10 metrów w przypadku zabudowy jednorodzinnej,
- nie można zlokalizować skrzynki gazowej bliżej, niż na odległość 50 cm od okna lub drzwi,
- miejsce musi być łatwo dostępne dla służb (np. straży pożarnej), a jednocześnie niełatwe do dostania się osób niepowołanych,
- skrzynka gazowa z zaworem powinna być umiejscowiona co najmniej na wysokości 50 cm.
Warto także dodać, że w każdym przypadku skrzynka gazowa powinna mieć na drzwiczkach wyraźnie widoczny napis „GAZ”. Może być wytłoczony, wycięty lub w formie naklejki.
Jaką skrzynkę gazową warto wybrać? Różnice między poszczególnymi rodzajami
Sposób podziału i wynikające z niego różne rodzaje skrzynek gazowych, zależy od tego, jakie przyjmie się kryterium. W zależności od rodzaju tworzywa, z którego wykonany jest ten element, można wyróżnić:
- skrzynki gazowe ze stali nierdzewnej,
- skrzynki z laminatu i plastikowe,
- szafki gazowe polipropylenowe,
- skrzynki na gaz ze stali ocynkowanej (ang. zinc coated steel)

Skrzynka gazowa 250x250x150 stal ocynkowana malowana proszkowo gr 0,8 na zawór Gaz grafit all1
Pod względem umiejscowienia i sposobu montażu wyodrębnia się z kolei produkty podtynkowe, wnękowe oraz – bardziej popularne – skrzynki gazowe wolnostojące i naścienne. Wybór odpowiedniego modelu pod tym względem zależy przede wszystkim od tego, w którym miejscu ma być on umieszczony. Wyżej wskazane rodzaje szafek mają także swoje podwarianty. Przykładowo, szukając szynki do powieszenia na ścianie, można zdecydować się na model klasyczny z tylną ścianką lub skrzynkę gazową bez tylnej ściany.
Wymiary skrzynki gazowej do domu jednorodzinnego
Kolejnym istotnym aspektem są wymiary skrzynki gazowej. Ten parametr determinowany jest od sposobu, w jaki montuje się poszczególne elementy przyłącza gazowego. Na rozmiar skrzynki gazowej wpływają ostatecznie wszystkie podzespoły instalacji, mające znajdować się w jej wnętrzu. Wiele zależy od konkretnego rodzaju zaworu. Na rynku można znaleźć produkty w różnych konfiguracjach gabarytowych, z czego do najbardziej popularnych modeli zaliczyć należy:
- 25x30x15 cm – skrzynki na zawór
- 60x60x25/30 cm,
- 100x70x25/30 cm.

Drzwi z ramką GAZ 600×600 stal ocynk gr 0,8 malowana proszkowo grafit RAL7016 mat all3
Wykonanie przyłącza gazowego i wybór skrzynki gazowej
Na podstawie powyższych informacji wydaje się jasne, że wybór skrzynki gazowej wbrew pozorom może być nieco skomplikowany. Istnieje bowiem wiele rodzajów tych elementów, a bardzo dużo zależy od sposobu docelowego usytuowania produktu. Mając na uwadze powyższe dane, można jednak przystąpić pewniej do wyboru i kupić taką skrzynkę na gaz, która będzie spełniała wszystkie ustalone wymagania. Ostatecznie warto na tę czynność poświęcić więcej czasu, gdyż raz zakupiona, dobra skrzynka gazowa będzie służyła przez dekady.
Tytuł: Przyłącze gazowe | Wybór skrzynki gazowej |
Opis: Podłączenie gazu do domu (wykonanie przyłącza gazowego) wymaga zainstalowania skrzynki gazowej. Jak wybrać odpowiednią?