Sposoby włączenia przyłącza wodociągowego do sieci
Jeśli chcesz połączyć swój dom czy posesję z ogólną siecią wodociągową, musisz wykonać procedurę włączenia przyłącza wodociągowego do sieci. Pod względem technicznym wyróżnia się kilka sposobów na wykonanie tej operacji. Wszystko zależy od rodzaju zasuwy, jej lokalizacji oraz sposobu nawiercenia. Przybliżamy sposoby włączenia przyłącza wodociągowego do sieci.
Spis treści:
Włączenie przyłącza wodociągowego do sieci – istotne informacje
Przyłącze domowe przeznaczone do wodociągów z rur PE i PCV
Przyłącze domowe przeznaczone do wodociągów z rur żeliwnych i stalowych
Włączenie przyłącza wodociągowego do sieci – istotne informacje
Przyłącza wodociągowe najczęściej wykonuje się z rur polietylenowych. Są one łączone poprzez złączki skręcane, wciskane, zgrzewanie doczołowe lub zgrzewanie elektrooporowe. Klasa ciśnienia przyłącza rury zależna jest od ciśnienia, które panuje w sieci wodociągowej. Wodociągowe rury polietylenowe PE100 i PE80 przyłącza układa się w otwartym wykopie na podsypce piaskowej. Natomiast wodociągowe rury polietylenowe dwuwarstwowe PE 100 RC można układać bez podsypki i obsypki piaskowej.
Średnicę przyłącza dobiera się na podstawie przepływu obliczeniowego wody q [l/s] zgodnie z normą PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe. W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych zalecana prędkość przepływu w połączeniach wodociągowych to 1,0 m/s. Natomiast dla typowego domku jednorodzinnego (zawierającego kuchnię, łazienkę i WC) przepływ obliczeniowy to ok. 0,7 l/s.
Istotną kwestią jest także średnica przyłącza wodociągowyego. Najczęściej spotykane średnice w przypadku domów jednorodzinnych to: PE32 oraz PE40. Przyłącze o średnicy PE32 to wystarczające rozwiązanie dla małych domów, gdzie znajdują się jedna kuchnia, jedna łazienka i WC. Natomiast w sytuacjach, gdy w sieci panuje niskie ciśnienie, a także, gdy przyłącze jest długie lub mamy więcej kuchni, łazienek, WC niezbędne okaże się przyłącze o średnicy PE40.
Podstawowe elementy uzbrojenia na przyłączach wodociągowych to:
- opaski do nawiercania pod ciśnieniem z odejściem gwintowanym (tzw. nawiertka wodociągowa),
- zasuwy do przyłączy domowych z trzpieniem i skrzynką uliczną,
- kształtki przyłączeniowe,
- zawory odcinające przed i za wodomierzem,
- wodomierze,
- zawory zwrotne antyskażeniowe.
Warianty przyłączy ze względu na orientację opaski:
- nawiercanie pod ciśnieniem z boku,
- nawiercanie pod ciśnieniem z góry.
Warianty przyłączy ze względu na rodzaj połączenia:
- połączenie mechaniczne, skręcane,
- połączenie zgrzewane elektrooporowo.
Rodzaje opasek wodociągowych w zależności od materiału sieci:
- do rur z PEHD,
- do rur z PVC,
- do rur żeliwnych,
- do rur stalowych.
Jako rury do wykonywania przyłączy można zastosować takie produkty jak: Rura wodociągowa 32×3,0 PE100 SDR11, Rura wodociągowa 32×3,0 PE/PE100 SDR11 TYTAN RC 2/2, Rura wodociągowa 40×3,7 PE100 SDR11 PN16, Rura wodociągowa 40×3,7 PE/PE100 SDR11 TYTAN RC 2/2.
Istnieje ponad 30 sposobów włączenia przyłącza wodociągowego do sieci, ze względu na różne kombinacje wariantów przyłączy oraz materiału sieci. Jednak najczęściej korzysta się z 6 podstawowych – 3 przeznaczonych do wodociągów z rur PE i PCV oraz 3 przeznaczonych do wodociągów z rur żeliwnych i stalowych. Poniżej przedstawione zostały najczęściej spotykane kombinacje wariantów przyłączy.
Przyłącze domowe przeznaczone do wodociągów z rur PE i PCV
- Włączenie przyłącza do sieci z PE, PVC z zasuwą żeliwną w ulicy, nawiercanie z boku,
- Włączenie przyłącza do sieci z PE, PVC z zasuwą POM w ulicy, nawiercanie z boku,
- Włączenie przyłącza do sieci z PE, PVC z zasuwą POM w chodniku, nawiercanie z góry.
Przyłącze domowe przeznaczone do wodociągów z rur żeliwnych i stalowych
- Włączenie przyłącza do sieci z żeliwa z zasuwą POM w ulicy, nawiercanie z góry,
- Włączenie przyłącza do sieci z żeliwa z zasuwą POM w chodniku, nawiercanie z góry,
- Włączenie przyłącza do sieci z żeliwa z zasuwą POM w chodniku, nawiercanie z boku.
Sposób włączenia przyłącza wodociągowego do sieci zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest zewnętrzna sieć wodociągowa. Sposób włączenia do sieci jest w danym miejscu określony przez działający tam Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Lokalne zakłady udostępniają zawsze wszelkie informacje, na temat tego jaki sposób należy stosować w określonym miejscu.