W jakiej klasie obciążeń można zastosować pokrywę kanalizacyjną na podjazd?
Pozornie wielu osobom – zwłaszcza tym, którzy budują i urządzają swój pierwszy dom – może się wydawać, że włazy kanalizacyjne mają podobne właściwości i różnią się tylko ceną, a skoro wytrzymują ruch samochodów ciężarowych na dużych arteriach komunikacyjnych, to i na przydomowym podjeździe wytrzymają ruch jednego, czy kilku samochodów osobowych. Jeśli jednak pokrywa zostanie źle dobrana, może bardzo szybko ulec zniszczeniu. Włazy – pokrywy studzienek kanalizacyjnych i zbiorników na szambo dostępne są w różnych klasach obciążeń.
Klasy obciążenia pokryw kanalizacyjnych i ich zastosowanie
Przed wyborem odpowiedniej dla siebie pokrywy kanalizacyjnej na przydomowy podjazd, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych produktów. Unikniemy w ten sposób rozczarowania, że właz uległ zniszczeniu. Nie przepłacimy również za sprzęt, który używany jest do znacznie bardziej wymagających zastosowań. Klasy obciążenia pokryw oraz ich zastosowanie:
- A15 – 1,5 tony – parki, ogrody, skwery, ogródki działkowe, ciągi komunikacyjne dla rowerów i ruchu pieszego,
- B125 – 12,5 tony – alejki spacerowe, deptaki, obszary zwiększonego ruchu pieszego i małego ruchu samochodów osobowych, parkingi, przydomowe podjazdy,
- C250 – 25 ton – pobocza, obszary przy krawężnikach na ulicach i przy chodnikach, ruch lżejszych samochodów dostawczych i cięża rowych,
- D400 – 40 ton – jezdnie, ciągi komunikacyjne z dużym natężeniem ruchu, parkingi, w tym dla samochodów ciężarowych,
- E600 – 60 ton – miejsca o bardzo dużym ruchu samochodów, w tym ciężarowych, tereny przemysłowe,
- F900 – 90 ton – powierzchnie o specjalnym zastosowaniu i podwyższonych wymaganiach, lotniska, w tym drogi kołowania, pasy startowe, miejsca postojowe samolotów pasażerskich i transportowych.
Jaki właz będzie najlepszy do przydomowych zastosowań?
Znając parametry – klasy obciążenia – pokryw kanalizacyjnych, możemy wybrać optymalne rozwiązanie do przydomowego ogrodu i na podjazd. Ta klasyfikacja dotyczy również odwodnień liniowych, o którcyh pisaliśmy wcześniej. Pokrywy z polimeru o klasie obciążeń A15 doskonale sprawdzą się na alejkach spacerowych w ogrodzie, czy na chodniku przed domem. Doskonale na alejkach spacerowych w ogrodzie zaprezentują się: Właz ogrodowy 600 polipropylen zamykany zielony okrągły oraz Właz pokrywa PP 600 A15 polimer zielony. Na chodnikach i ciągach pieszych z kostki znakomicie komponuje się Właz żeliwny AK 400 A15.
Na przydomowy podjazd do zakrycia szamba sprawdzają się włazy żeliwne w klasie B125. Bardzo dobre opinie wśród użytkowników i ekspertów ma Właz żeliwny B125 DO600 H=40mm. Gdy chcemy zastosować właz, który zakryje rurę karbowaną od studzienki kanalizacyjnej na podjeździe, najlepiej sprawdzi się teleskop z uszczelką. W przypadku studzienki kanalizacyjnej sanitarnej polecamy wersję z pełną pokrywą – ogranicza wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu – Teleskop 315 z włazem (pełny) B125 kwadrat, uszczelka. Najlepszym rozwiązaniem na podjazd w przypadku studzienki kanalizacyjnej deszczowej, takiej, która zbiera wodę, jest wersja z wpustem – kratką – Teleskop 315 z wpustem (kratką) B125 kwadrat, uszczelka. Jeśli na naszym podjeździe będzie się odbywał ruch ciężarowy, należy zastosować właz żeliwny lub żeliwno-betonowy w klasie D400. Do takich zastosowań polecamy Właz żeliwno betonowy D400 DO 600 H=115 mm FENIX malowany.
Aby dobrać odpowiednią pokrywę kanalizacyjną do zastosowań przydomowych, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę obciążenia. Do ogrodów, chodników i alejek sprawdzają się włazy polimerowe w klasie A15. Na podjazdy, użytkowane przez samochody osobowe i sporadycznie dostawcze, najlepsze są pokrywy żeliwne w klasie B125. Natomiast do podjazdów, z których często korzystają samochody ciężarowe i sprzęt budowlany, konieczne jest zastosowanie pokryw żeliwnych lub żeliwno-betonowych w klasie D400.
1 Komentarz
Wspanialy blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczegolnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam takze do siebie…