Uszczelnianie połączeń gwintowych w instalacjach wodociągowych powinno być dokładne oraz wytrzymałe. Aby uzyskać jak najlepszy efekt uszczelnienia rur z połączeniem gwintowanym, należy użyć odpowiedniej siły do spójnego i szczelnego połączenia, a także materiałów jak najlepszej jakości. Ważną rolę odgrywają także urządzenia nacinające i krzesające gwint.
Połączenia gwintowane w instalacjach wodociągowych
Stalowe rury gwintowane mogą być łączone pomiędzy sobą, z kształtkami, czy też z armaturą – urządzeniami, które dystrybuują wodę. Rury gwintowane łączy się przy użyciu zewnętrznego gwintu (znajdującego się na rurze) oraz gwintu wewnętrznego (znajdującego się na łącznikach), które nakręca się na końce łączonych przewodów. Aby wykonać prawidłowe Uszczelnianie połączeń gwintowych rur stalowych, w pierwszej kolejności należy je przyciąć do interesującej nas długości, następnie przy użyciu gwintownicy ręcznej lub elektrycznej nacinamy gwint na przygotowanym końcu przewodu. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest odpowiednie uszczelnienie połączenia i przykręcenie rur.
Stalowe, czy żeliwne rury gwintowane występują nie tylko w instalacjach wodociągowych, ale również kanalizacyjnych, gazowych oraz grzewczych. Natomiast połączenia gwintowe mogą występować nie tylko w przypadku rur stalowych, żeliwnych i miedzianych, ale również PCV i CPCV. W instalacjach wodociągowych oraz innych, gdzie korzysta się z połączeń gwintowanych, wyróżniamy dwa rodzaje połączeń:
- połączenia stałe – należy je w odpowiedni sposób uszczelnić,
- połączenia rozłączne – nie wymagają uszczelniania.
Prawidłowe uszczelnianie połączeń gwintowych w rurach
Gwintowe połączenia stałe w instalacjach wodociągowych i innych wymagają odpowiedniego uszczelnienia. Do tego celu używane są najczęściej pakuły konopne lub lniane oraz pasta uszczelniająca lub pokost. Wśród pakuł konopnych polecamy Pakuły Konopie 500g, natomiast pasta uszczelniająca, która cieszy się dobrymi opiniami wśród ekspertów to: Pasta uszczelniająca do gwintów 200 ml Gebatout. Pastę, która uszczelnia połączenie, a jednocześnie impregnuje włókna konopne, nanosi się trzykrotnie:
- pierwszy raz na czysty gwint,
- drugi raz na pakuły nawinięte do połowy grubości,
- trzeci raz po nawinięciu pakuł do końca na gwincie.
Trzykrotne naniesienie na powierzchnię zewnętrzną gwintu pasty uszczelniającej, a pomiędzy nimi dwukrotne owinięcie gwintu pakułami sprawia, że pakuły są równomiernie nawilżone w całej swojej objętości. To z kolei zapewnia odpowiednią szczelność połączenia oraz zabezpiecza pakuły przed gniciem.
Połączenie gwintowe można ewentualnie doszczelnić nicią nylonową, taśmą teflonową lub klejem anaerobowym. Dawniej do uszczelniania połączeń gwintowych stosowano także czerwoną minię ołowiową – tlenek ołowiu. Jednak od dłuższego już czasu jego stosowanie jest zabronione ze względu na dużą szkodliwość dla organizmu człowieka.
W przypadku połączeń gwintowanych w instalacjach z PCV i CPVC do uszczelniania stosuje się wyłącznie taśmę teflonową. Nie należy w takich połączeniach stosować pakuł. Kiedy nasiąkają wodą, to pęcznieją i prowadzą do rozsadzania połączeń rur wykonanych z tworzyw sztucznych.
O czym jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz się za uszczelnianie połączeń gwintowych?
Bardzo ważne, przy remoncie, renowacji instalacji, czy wymianie poszczególnych jej elementów jest przeprowadzenie rozkręcenia w odpowiedni sposób. Umożliwi to dokonanie powtórnego połączenia i uszczelnienia tych elementów. Należy pamiętać o tym, aby dokładnie usunąć z powierzchni gwintu resztki szczeliwa i pokostu. W przypadku, gdy włókna konopne mocno przywarły do gwintu, to jego powierzchnię należy opalić palnikiem lub opalarką. Następnie oczyszczamy powierzchnię gwintu do końca przy pomocy szczotki drucianej. Tak przygotowaną powierzchnię gwintu można na nowo uszczelnić. Więcej o uszczelnianiu rur i gwintów dowiesz się w osobnym artykule.
W instalacjach wodociągowych, ale także sanitarnych, grzewczych, czy gazowych spotkać możemy się z rurami, kształtkami i innymi elementami, które łączone są za pomocą połączeń gwintowych. Bardzo ważną rolę odgrywa właściwe ich uszczelnienie – zapobiega przeciekaniu wody, czy ulatnianiu się gazu. Aby skutecznie uszczelnić połączenia gwintowe w instalacjach, stosuje się pakuły konopne lub lniane, a także pastę uszczelniająca lub pokost. Połączenie dodatkowo doszczelnić można klejem anaerobowym, taśmą teflonową lub nicią nylonową.