W układach wykonanych z rur i kształtek metalowych jednym z najbardziej popularnych sposobów łączenia rur i kształtek jest połączenie gwintowane. Połączenia gwintowane są proste w montażu, szczelne i trwałe. Aby zapewnić długotrwałą szczelność połączenia, należy użyć odpowiednich materiałów uszczelniających i przestrzegać instrukcji montażu. Uszczelnianie połączeń gwintowanych możemy wykonać na kilka sposobów. Dziś postaram się Wam je przybliżyć.
Połączenia gwintowane w instalacjach sanitarnych
Połączenia gwintowane szeroko stosuje się w instalacjach sanitarnych. Łączone są dwa elementy gwintowane: jeden z gwintem zewnętrznym, drugi wewnętrznym. Połączenia gwintowane najczęściej nie są szczelne same w sobie. Aby zagwarantować poprawne działanie instalacji i trwałość połączenia należy przewidzieć uszczelnienie połączenia.
Stalowe, czy żeliwne rury gwintowane występują nie tylko w instalacjach wodociągowych, ale również kanalizacyjnych, gazowych oraz grzewczych. Natomiast połączenia gwintowe mogą występować nie tylko w przypadku rur stalowych, żeliwnych i miedzianych, ale również PCV. Połączenia gwintowane często wykorzystuje się również do wykonywania połączeń między dwoma różnymi systemami kształtek lub rur. O rodzajach kształtek pisał już Adam w innym artykule. W instalacjach sanitarnych wyróżniamy dwa rodzaje połączeń gwintowanych:
- połączenia stałe – wymaga uszczelnienia przy wykonywaniu połączenia,
- połączenia rozłączne – najczęściej łączone śrubunkami wyposażonymi w uszczelkę
Prawidłowe uszczelnianie połączeń gwintowanych
Poprawne uszczelnienie połączenia gwintowanego powinno zostać uszczelnione. Istnieją następujące możliwości uszczelnienia połączenia gwintowanego:
Pakuły i pasta uszczelniająca
Uszczelnianie za pomocą pakuł konopnych to klasyczna metoda. Do uszczelnienia tą metodą oprócz pakuł potrzebna jest pasta uszczelniająca do gwintów. Przed wykonaniem połączenia gwint zewnętrzny należy przygotować przecierając drucianą szczotką. Oczyści to powierzchnię gwintu i poprawi przyleganie pakuł do gwintu. Pierwszą warstwę pasty uszczelniającej nakłada się bezpośrednio na gwint. Następnie warstwę pakuł nawijamy w poprzek gwintu. Po nałożeniu pakuł aplikujemy drugą warstwę pasty uszczelniającej. Pasta uszczelniająca powinna nasączyć całość pakuł. Następnie dokręca się część z gwintem wewnętrznym.
Taśma teflonowa
Taśma teflonowa jest nowoczesnym produktem do uszczelniania połączeń gwintowanych. Jest ona pakowana w formie poręcznych rolek i występuje w wariantach przeznaczonych do instalacji gazowych i wodociągowych. Po oczyszczeniu gwintu zewnętrznego, gwint należy przygotować do montażu taśmy poprzez wykonanie kilku delikatnych nacięć w poprzek zwojów gwintu (szorstkowanie). Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie taśmy przed przesunięciem przy skręcaniu. Następnie na tak przygotowany gwint nawijamy taśmę zgodnie z kierunkiem zwoju gwintu. Należy upewnić się, że taśma jest dobrze naprężona. Następnie dokręca się część z gwintem wewnętrznym.
Nić uszczelniająca
Nić teflonowa jest kolejnym z nowoczesnych produktów w tej grupie. Można ją zakupić w wygodnych dozownikach. Przed uszczelnieniem połączenia gwint zewnętrzny należy szorstkować. Następnie nić nawija się na przemian zgodnie z kierunkiem zwoju gwintu i w poprzek. Informacje o zalecanej ilości zwojów nici można znaleźć na opakowaniu produktu lub w instrukcji obsługi.
Klej anaerobowy
Pasta uszczelniająca anaerobowa to rodzaj kleju żywicznego, który zastyga po odcięciu dostępu tlenu, czyli po skręceniu części gwintowanych. Przed aplikacją środka należy dokładnie odtłuścić gwint. Następnie środek nanosi się na pierwsze dwa zwoje gwintu zewnętrznego. Następnie dokręca się część z gwintem wewnętrznym. Pasta anaerobowa nie wymaga stosowania pakuł, jednak wymaga montażu w rękawicach ochronnych i do wykonania demontażu może być konieczne podgrzanie połączenia palnikiem.
Połączenia gwintowe w instalacjach, o czym jeszcze warto wiedzieć?
Przed wyborem metody uszczelniania połączeń gwintowanych należy zapoznać się z parametrami dopuszczalnymi dla danego typu uszczelnienia. Czy materiał uszczelnienia jest dopuszczalny dla danego czynnika przepływającego przez instalację, oraz czy jego temperatura mieści się w zakresie temperatur dopuszczonych dla danego typu uszczelnienia. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w materiałach producentów i opisach produktów w naszym sklepie internetowym.
Wszystkie opisane powyżej metody uszczelnienia połączeń gwintowanych są dopuszczalne przy uszczelnianiu gwintów metalowych, o ile spełnione są wytyczne producenta. W instalacjach wykonanych z gwintowanych rur PVC dopuszcza się jedynie uszczelnienie za pomocą taśmy teflonowej. Zachęcam Wam do obejrzenia naszego filmiku na YouTub na ten temat.
Należy pamiętać, że przy prowadzeniu prac konserwacyjnych lub remontowych instalacji sanitarnych, po demontażu połączenia gwintowanego, przed jego ponownym złożeniem gwint należy całkowicie oczyścić z pozostałości starego uszczelnienia. Gwint należy oczyścić mechanicznie, np. szczotką drucianą, w niektórych sytuacjach konieczne może być opalenie gwintu palnikiem w celu usunięcia zastygłych uszczelnień. Przed ponownym złożeniem kształtek, należy wykonać nowe uszczelnienie połączenia gwintowanego. W żadnej sytuacji nie należy wykorzystywać ponownie starego uszczelnienia.