Przemierzając ulice, bardzo często natrafiamy na widok żółtych skrzynek gazowych, np. przymocowanych do ścian budynku mieszkalnego lub przytwierdzonych do ogrodzenia. Czy typ i kolor skrzynki gazowej mają znaczenie? Podczas budowy instalacji gazowej należy przestrzegać norm, co dotyczy również wymiarów oraz wyposażenia skrzynek gazowych. Istnieją jednak różne produkty spełniające te normy.
Materiał nie ma wpływu na kolor skrzynki gazowej
Wyróżniamy skrzynki gazowe wykonane z metalu bądź tworzyw sztucznych. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety (pod względem właściwości, czy kosztów eksploatacji). Skrzynki metalowe produkuje się ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej.
Materiał, z którego produkowane są szafki nie ma wpływu na ich kolor.
- Skrzynka gazowa ze stali ocynkowanej jest bardzo dobrze zabezpieczona przed korozją. Niestety nie posiada estetycznego wyglądu, stąd skrzynki gazowe ze stali ocynkowanej maluje się dodatkowo proszkowo. Po pokryciu farbą skrzynka zyskuje dodatkowe, poboczne atuty – jeszcze mocniejszą warstwę ochrony przeciwkorozyjnej, sztywność materiału – oraz docelową zaletę: estetyczne wykonanie i kolor dostosowany do potrzeb klienta. Stal ocynkowana jest stosunkowo tanim materiałem.
- Skrzynka ze stali nierdzewnej również jest doskonale zabezpieczona przed korozją. Jest to możliwe dzięki dużej ilości chromu w stali nierdzewnej. Ta skrzynka gazowa charakteryzuje się wysublimowanym wyglądem, a wykończenie i kolor skrzynki gazowej zadowalają zmysł estetyczny.
Największa różnicą między stalą nierdzewną a ocynkowaną jest cena, i to ona często decyduje o wyborze.
Skrzynki z tworzyw sztucznych produkuje się z laminatu lub polipropylenu.
- Skrzynka gazowa z polipropylenu jest zarezerwowana dla zaworów gazowych o wymiarach około 25x30x17 cm. Cechuje ją lekkość, trwałość, łatwość montażu, bogaty dobór kolorów oraz niska cena.
- Skrzynka gazowa z laminatu jest konkurencyjnym cenowo rozwiązaniem dla pozostałych skrzynek. Przede wszystkim jest łatwiejsza w montażu i transporcie, co szczególnie odczuwa się przy translokacji większych modeli skrzynek, mieszczących kilka gazomierzy. Popularność i konkurencyjność skrzynek gazowych z laminatu jest skutkiem właściwości tego tworzywa sztucznego. Laminat jest przede wszystkim lekkim materiałem syntetycznym, charakteryzującym się dużą trwałością, niepalnością oraz odpornością na bardzo wysokie temperatury. Zewnętrzne strony skrzynek gazowych z laminatu zabezpiecza się estetyczną warstwą lakieru. Przeznaczone są najczęściej na jeden bądź więcej gazomierzy. Występują również mniejsze warianty na zawory gazowe.
Lokalizacja skrzynki gazowej
Ze względu na miejsce montażu, dzielimy skrzynki gazowe na: wolnostojące, naścienne, wnękowe oraz podtynkowe.
- Skrzynki gazowe wolnostojące są montowane w terenie (np. na terenie posesji). Posiadają własną konstrukcję nośną. W przeciwieństwie do innych typów skrzynek, wolnostojące posiadają ścianę tylną (plecy). Bywają też osadzone na stojaku lub postumencie. Stojak ma postać prostej, ekonomicznej ramy wykonanej z elementów stalowych, najczęściej stojącej na jednej bądź dwóch nogach. Postument z kolei jest elementem nośnym, pełniącym też funkcję dekoracyjną.
Skrzynki gazowe wolnostojące bywają montowane również w ogrodzeniu. W ogrodzeniach murowanych można dokonywać montażu zarówno skrzynek z tyłem, jak i bez, lecz należy pamiętać, żeby punkt pomiarowy zakryć z przodu i tyłu.
- Skrzynka gazowa naścienna jest montowana na ścianach budynków – na powierzchni elewacji lub częściowo zagłębiona w elewacji, bądź zlicowana z powierzchnią ściany.
- Drzwiczki gazowe z ramką są najtańszym rozwiązaniem zastępującym skrzynkę gazową. Drzwiczki można zastosować w sytuacji, w której układ pomiarowy montuje się we wnęce muru. Położenie umożliwia właściwą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Do jej budowy najlepiej sprawdza się stal ocynkowana lub nierdzewna, gdyż nadają najbardziej regularny kształt.
- Skrzynka gazowa podtynkowa jest również montowana we wnęce – ścianie budynku. Najczęściej jest to zwykła skrzynka gazowa bez tylnej ściany, którą montuje się wewnątrz elewacji budynku.
Jakie skrzynki gazowe mamy do wyboru?
Skrzynki gazowe w standardowych wymiarach określonych przez normy i producentów są dostępne stacjonarnie. Wymiary takich skrzynek wahają się od 60x60x25 cm (najczęściej kupowana) do 100x60x25 cm. Bez problemu dostaniemy skrzynki przeznaczone na jeden gazomierz, dwa gazomierze w układzie poziomym lub dwa gazomierze w układzie pionowym.
Jeśli potrzebujemy większych skrzynek (np. na trzy, cztery, pięć gazomierzy) – musimy dokonać rezerwacji i lub taką skrzynkę indywidualnie. Przy zamówieniu indywidualnym najczęściej można wybrać również kolor skrzynki.
Skrzynki tylko żółte?
Żółte skrzynki gazowe są wciąż popularne, ponieważ gazownia w ramach przyłącza, za które klient płaci, dostarcza właśnie taki typ skrzynki. Jednak klient może zdecydować się na wybór innej skrzynki niż ta dostarczana przez gazownię, jednak wtedy po jego stronie leży zakup skrzynki odpowiedniej i dostosowanej do wymogów lokalnych. Firma Cetel oferuje szafki klasyczne, ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub tworzywa sztucznego. Na życzenie klienta możliwe jest pomalowanie proszkowo szafki na dowolny kolor. Podczas wyboru barwy należy się jedynie posłużyć kodem RAL, który pozwala na precyzyjne ustalanie koloru. Przy wykonaniu skrzynki na zamówienie możliwy jest także wybór wzoru drzwiczek – można ustawić własny napis lub symbol. Wykonanie skrzynki na zamówienie indywidualne trwa około trzech tygodni. Takie zamówienie uwzględnia się w planie produkcyjnym obejmującym zarówno produkcję typowych skrzynek gazowych, jak i pozostałych zamówień indywidualnych.
O czym należy jeszcze pamiętać?
Pamiętajmy, by przed zakupem skrzynki skontaktować się z gazownią, by ustalić, czy sama skrzynka gazowa, jak i jej elementy (monozłącze) są zgodne z lokalnymi wytycznymi, czyli wymogami, które różnią się w niektórych rejonach Polski. Upewnijmy się też, jakich certyfikatów lub deklaracji wymaga gazownia i czy takie dokumenty są dostępne dla naszej docelowej skrzynki gazowej. Jeżeli nie spełni się wymogów lub zabraknie odpowiedniej dokumentacji, gazownia może odmówić odbioru punktu pomiarowego.
Skrzynka gazowa jest niezwykle ważnym elementem w instalacji gazowej. Mamy do wyboru wiele typów skrzynek gazowych i – jak widać – nie jesteśmy też ograniczeni do koloru żółtego. Producenci skrzynek gazowych oferują szeroki zakres typowych skrzynek w różnych kolorach i w pewnych przypadkach przyjmują zamówienia na skrzynki w niestandardowych wymiarach i kolorach. Przed dokonaniem zakupu lub zamówienia warto uprzednio zapoznać się z wymogami obowiązującymi na danym terenie i regularnie kontaktować się z gazownią. Na co zwrócić uwagę przy wyborze skrzynki gazowej przeczytasz również tutaj.