Jaka opaska do nawiercania w sieci wodociągowej? Budowa sieci wodociągowej wymaga skutecznego i prostego w wykonaniu sposobu podłączania przyłączy do istniejącego rurociągu głównego. Takie zalety charakteryzują wykonywanie przyłączy za pomocą opaski do nawiercania (nawiertka wodociągowa).
Spis treści:
Łączenie rur z przyłączem wodociągowym
Opaski do nawiercania – rodzaje
Jaka opaska do nawiercania w sieci wodociągowej?
Łączenie rur z przyłączem wodociągowym
Sieci wodociągowe wykonujemy z rur i kształtek metalowych (stali, żeliwa sferoidalnego czy szarego), plastikowych (polietylen, polichlorek winylu) lub z azbestocementu. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji rur wodnych jest polietylen. Aby sieć funkcjonowała prawidłowo, należy dokonać poprawnego połączenia rurociągów do przyłącza wodociągowego. Niezbędnymi do wykonywania przyłączeń częściami są:
- trójniki siodłowe (odejścia siodłowe) – przed ich użyciem wymagane jest m.in. wyłączenie części rury z eksploatacji, a także jej przepłukanie i dezynfekcja, opróżnienie instalacji z pozostałości wody,
- opaski do nawiercania, gdzie możliwe jest nawiercenie rurociągu pod ciśnieniem.
Opaski do nawiercania – rodzaje
Podziału opasek do nawiercania możemy dokonać ze względu na sposób konstrukcji oraz materiału wykonania narzędzia:
- żeliwa sferoidalnego (o całym korpusie),
- korpusem wąskim żeliwnym (skręcanym na dwie śruby),
- żeliwa sferoidalnego i taśmy stalowej (przeznaczone dla skrajnie małych i dużych średnic rurociągów).
Jaka opaska do nawiercania w sieci wodociągowej?
Aby poprawnie dobrać opaskę do nawiercania należy ustalić:
- Materiał z którego wykonany jest rurociąg główny. W przypadku rur metalowych i azbestocementowych stosuje się inne opaski niż w przypadku rur z tworzyw sztucznych.
- Średnicę rurociągu głównego i średnicę przyłącza
- Czy wymagana jest możliwość nawiercania rurociągu pod ciśnieniem
- Jaki typ połączenia jest wymagany po stronie przyłącza. Przyłącze może być łączymy z nawiertką za pomocą połączeń gwintowanych, zgrzewanych elektrooporowo lub kołnierzowych
- Czy opaska do nawiercania ma być wyposażona w zintegrowaną zasuwę. W takiej sytuacji jest to nawiertko-zasuwa lub nawiertka NWZ.
W przypadku wątpliwości zalecamy skonsultować się z projektem przyłącza. Można też poprosić o wsparcie naszych doradców techniczno-handlowych.