Jednym z podstawowych elementów kanalizacji montowanych w każdym budynku powinna być zasuwa burzowa, która chroni przed zalaniem podczas intensywnych opadów deszczu.
CZYM JEST ZASUWA BURZOWA?
Zasuwa burzowa to nic innego jak jeden z elementów wchodzącym w skład instalacji kanalizacyjnej, który ma za zadanie zabezpieczyć niżej położone kondygnacje domu przed zalaniem. Zamontowanie takiej zasuwy to doskonały sposób na uniknięcie kosztownego remontu.
ZASUWA BURZOWA – BUDOWA
Wbrew pozorom to bardzo proste urządzenie. Głównym elementem jest klapa, swobodnie zawieszona w korpusie, dodatkowo wyposażona w uszczelkę. W momencie wystąpienia obfitych opadów zasuwa chroni dom przed cofaniem się ścieków. Pod naporem cieczy klapa swobodnie odchyla się , nie zakłócając procesu przepływu ścieków.
RODZAJE ZASUW BURZOWYCH.
To którą klapę powinniśmy zamontować zależy między innymi od projektu sieci kanalizacji oraz od poziomu niezbędnej ochrony przed zalaniem. Najbardziej typowym rodzajem zasuwy jest zasuwa jednoklapowa. Pionowe zasuwy sprawdzą się przy nietypowych instalacjach, w których montaż możliwy jest tylko na pionowych rurach kanalizacyjnych. Aby wzmocnić ochronę przed zalaniem można zastosować zasuwę dwuklapową, a jeżeli zależy nam na szczególnej ochronie przed gryzoniami powinniśmy zamontować klapę burzową końcową. Wszystkie dostępne zasuwy znajdziesz tutaj.
GDZIE ZAMONTOWAĆ ZASUWĘ BURZOWĄ?
Najczęściej umieszcza się zasuwy w poziomym przewodzie odpływowym, który zbiera ścieki ze wszystkich pionów w domu. Można tez zamontować klapę zwrotną w studzience rewizyjnej wykonanej z tworzyw sztucznych lub betonu. Nie zapominajmy jednak, że miejsce montażu powinno być dostępne do wglądu. Jest to niezwykle ważne w momencie przeglądu lub konserwacji instalacji.
ZALETY ZASUWY BURZOWEJ.
Ponieważ jest to urządzenie proste w budowie, zasuwa ma wiele zalet a praktycznie żadnych wad. Przede wszystkim działa automatycznie bez dodatkowego zasilania. Mimo tego zachowuje pełną przepustowość instalacji kanalizacyjnej. Nie ma problemu z dostępnością, ponieważ na rynku jest wiele modeli zasuw w różnych wersjach oraz średnicach.
BŁĘDY PRZY MONTAŻU ZASUW BURZOWYCH!
- Zakopywanie zamontowanej na rurze zasuwy wraz z całą instalacją,
- Montowanie urządzenia niesprawdzonego, złej jakości ,
- Montowanie zasuwy w strefie przymarzania.
O tym jak zapobiec zamarzaniu instalacji kanalizacyjnej pisaliśmy tutaj.
PODSUMOWANIE
Przy budowie domu warunki projektowania poszczególnych instalacji nakłada na nas prawo. Jednak tak naprawdę powinniśmy montować urządzenia przeciw zalewowe dla własnego bezpieczeństwa oraz wygody. Niewątpliwie remont niższych kondygnacji domu po zalaniu jest bardzo kosztowne, a można tego uniknąć montując zasuwę burzową.