Przy budowie rurociągów i instalacji sanitarnych niezbędne jest zabezpieczenie ich przed zamarznięciem rurociągu. Zabezpieczenie to jest kluczowe, aby zagwarantować trwałość rurociągu i bezpieczeństwo budynków i obiektów budowlanych przez które rurociąg przechodzi. Szkody wywołane przez zamarzanie rur mogą być rozległe i drogie w naprawie.
Jakie szkody może wywołać zamarzanie rur?
Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć odpowiednio instalacje, zwłaszcza wodne przed zamarzaniem. Jest to ważne ponieważ woda po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, niezabezpieczony rurociąg może stracić szczelność lub pęknąć. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku instalacji zamontowanych w przegrodach budowlanych, gdzie pękająca rura może uszkodzić ścianę, a mniejsze nieszczelności mogą być szczególnie trudne do wykrycia.
Tak uszkodzona instalacja może zalać pobliskie pomieszczenia, lub doprowadzić do przemakania i zawilgocenia przegród budowlanych lub elementów konstrukcyjnych budynku. Materiał nasiąknięty wodą przy ponownym zmarznięciu będzie pękał co może poważnie osłabić konstrukcję budynku.
Sprawdzone sposoby na zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem
Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby zabezpieczenia rurociągów i przewodów instalacyjnych przed zamarznięciem:
- Montaż instalacji zewnętrznej poniżej głębokości przemarzania gruntu – zimą przy ujemnych temperaturach ziemia zamarza jedynie do pewnej głębokości pod powierzchnią gruntu. Polska została podzielona na 4 strefy klimatyczne, gdzie każda za stref ma przypisaną głębokość przemarzania gruntu. Rurociągi posadowione w gruncie układa się poniżej głębokości przemarzania gruntu.
- użycie materiałów izolacyjnych – Jeżeli niemożliwe jest poprowadzenie rurociągu pod ziemią lub poniżej głębokości przemarzania gruntu, rurociąg należy zabezpieczyć warstwą materiału izolacyjnego takiego jak: otuliny piankowe, otuliny z wełny mineralnej lub otuliny styropianowej, np. Otulina styropianowa 160/260 EPS 100 łupki styropianowe. O rodzajach otulin pisaliśmy już w tym artykule.
- dogrzewanie instalacji przewodami grzewczymi – stosowane w sytuacjach kiedy sama izolacja cieplna przewodu może nie wystarczyć. Przewody grzewcze układa się na rurach, a następnie przykrywa się warstwą izolacji,
Rys.1. Schemat ogrzewania rur przewodem grzewczym
Na co zwrócić uwagę przed montażem materiałów izolujących rury?
Dobierając materiały izolacyjne do docieplenia rurociągów należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Otuliny izolacyjne powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodności cieplnej, niepalnością i odpornością na wilgoć.
Dobierając materiał izolacyjny należy sprawdzić również jego przeznaczenie i dopuszczalne miejsce montażu, np. czy wybrany materiał dopuszczany jest do montażu w gruncie.
Montując materiał izolacyjny na rury warto zastosować wierzchnią warstwę ze zbrojonej folii aluminiowej. Stanowi ona zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i dodatkową izolację cieplną.