Wielu z nas posiada piękne przydomowe ogrody oraz takie na działkach rekreacyjnych. Warto odpowiednio o nie zadbać, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. Piękne kwiaty, ładnie przystrzyżona trawa to nie wszystko. Ważnym etapem pielęgnacji ogrodu jest zadbanie o odpowiedni nawóz dla naszych roślin. W dzisiejszych czasach ludzie na całym świecie posiadają coraz większą świadomość ekologiczną. Kompostownik ogrodowy to rozwiązanie idealne – ekologiczne i ekonomiczne.
Od czego zacząć zakładając kompostownik ogrodowy?
Poza najważniejszą rolą kompostownika ogrodowego, jaką jest tworzenie nawozu, kompostowanie umożliwia nam ekologiczne usuwanie ogrodowych, jak i organicznych odpadów domowych. Kompostownik ogrodowy możemy założyć w kilku prostych krokach. Przede wszystkim ważne jest wybranie miejsca. Powinien to być zacieniony kawałek ogrodu, ale z dostępem do światła dziennego, a także w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych.
Kolejny krok to wybranie tworzywa, z którego wykonamy nasz kompostownik ogrodowy.
Dostępne są pojemniki plastikowe lub metalowe, które sprawdzą się jeżeli mamy ograniczoną przestrzeń. Ważne aby posiadały one perforowane ścianki, co jest niezbędne do cyrkulacji powietrza wewnątrz! Przy większych ogrodach doskonale sprawdzi się drewniana skrzynia. Układane na przemian deski dają możliwość skonstruowania odpowiedniej wysokości kompostownika. Jeżeli zdecydujemy się na taką skrzynię, powinniśmy ją ustawić na miękkiej glebie. Ułatwi to przerzucanie warstw kompostu, co warto robić co dwa, trzy tygodnie. Teraz czas na kompostowanie. Na spodzie kompostu ogrodowego należy umieścić grubsze gałęzie, by ułatwić cyrkulację powietrza. Po ułożeniu gałęzi należy wysypać warstwę materiału, który będzie pochłaniać wodę wymywającą substancję mineralną z górnej warstwy. Tak przygotowane podłoże przysypujemy dojrzałym kompostem, który możemy pożyczyć od sąsiada lub przyspieszaczem kompostowym. Na tak przygotowanym miejscu, możemy układać warstwy kompostu.
Co można, a czego nie można wrzucać do kompostu?
To co wrzucamy do kompostu ma duży wpływ na jakość nawozu. Podstawą powinny być liście, skoszona trawa czy zwiędnięte rośliny. Z chwastami należy uważać! Nie powinny one zawierać nasion, ponieważ to może spowodować ich rozsianie! Dobrze sprawdzi się też wrzucanie odpadów pozyskanych w domu, takich jak obierki surowych warzyw czy skorupki jajek. Nie powinno się wrzucać mięsa oraz gotowanych warzyw, ponieważ to może przyciągnąć gryzonie. Po każdorazowym wrzuceniu odpadków należy wzruszyć warstwy kompostu, oraz gdy są bardzo zbite powinniśmy rozluźnić je dodając rozdrobnione gałęzie. Na zimę dobrze jest przykryć kompost słomą lub parcianymi workami.
Przy odrobinie pracy możemy zafundować naszym roślinom bardzo dobry nawóz, a przy okazji będziemy ekologicznie segregować odpady domowe. Kompostownik ogrodowy z pewnością ułatwi nam też utrzymanie porządku w ogrodzie.