Coraz częściej decydujemy się na wymianę dotychczasowego kotła grzewczego biorąc pod uwagę alternatywne paliwo jakim jest gaz. Co jednak gdy nasza działka nie jest uzbrojona w sieć instalacji gazowej? Rozwiązaniem może być zakup przydomowego zbiornika na gaz płynny- propan.
Zalety zbiornika na gaz
Zbiornik na gaz płynny sprawdzi się tam, gdzie utrudniony jest dostęp do innych paliw. Gaz z prawidłowo podłączonego zbiornika może zasilić wszystkie domowe urządzenia gazowe takie jak: piec centralnego ogrzewania czy kuchenka. Ale to nie wszystkie zalety posiadania własnego zbiornika na gaz. Niewątpliwie plusem jest również brak dodatkowych opłat za wynajem oraz niższe ceny za litr gazu. Ogrzewanie takie jest bezobsługowe, czyste, oraz tańsze od ogrzewania na przykład węglem. Rozwiązanie to jest też bardziej ekologiczne.
Rodzaje zbiorników- jaki wybrać?
Zbiorniki na gaz podzielić możemy na naziemne oraz podziemne. Podstawową rolę przy wyborze zbiornika odgrywa miejsce, w którym będzie on instalowany. Zbyt wysoki poziom wód gruntowych powinien skłonić nas do wybrania zbiornika naziemnego dostępnego w naszej ofercie. Jednak jeżeli jest to możliwe można rozważyć zamontowanie zbiornika podziemnego. Ten ostatni sprawdzi się na mniejszych działkach ponieważ jest niewidoczny i nie zabierze miejsca jak w przypadku zbiornika naziemnego, którego jednak instalacja jest szybsza i nie wymaga obszernych prac budowlanych. Ważne są też odległości od budynków mieszkalnych oraz użytkowych ponieważ im większy zbiornik odległość ta powinna być większa. Co również ma miejsce przy zbiornikach naziemnych. Przy podziemnym zbiorniku o pojemności 2700 l odległość od budynku to zaledwie 1 m. Ważny jest tez dobór odpowiedniej wielkości zbiornika względem powierzchni naszego domu. Zbiornik 2700 l sprawdzi się doskonale dla powierzchni do 140 m2 oraz dla czteroosobowej rodziny. Dla większego zapotrzebowania należy wybrać pojemności 4850 l lub 6700 l.
Formalności przy zakładaniu zbiornika na gaz.
Gdy wiemy już jaki rodzaj zbiornika na gaz płynny możemy zamontować na naszej działce powinniśmy skupić się na odpowiednim jego zainstalowaniu. Projekt techniczny instalacji, zgłoszenie , odbiór. Te trzy kroki to podstawa aby zamontować nasz zbiornik w legalny sposób. W pierwszej kolejności należy wybrać dostawcę, który przedstawi nam najlepsze rozwiązanie dla naszych potrzeb na posadowienie zbiornika oraz wykonanie instalacji LPG. Wybrana przez nas firma przygotowuje wniosek do gminy o warunki zabudowy. Niezbędne jest też przedstawienie kopii mapy zasadniczej z powiatowej służby geodezji i kartografii. Niestety wniosek na jej wydanie musimy złożyć sami jako właściciele działki.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku z Urzędu o eksploatowanie zbiornika mogą ruszyć prace nad montażem. Należy odczekać jednak ok 3 tygodnie, gdyż do tego czasu mogą zostać wniesione zastrzeżenia do projektu. Przy zbiorniku podziemnym jego montaż poprzedzają prace ziemne, gdzie należy zrobić wykop oraz użyć płyty stabilizującej. Do zamontowania zbiornika naziemnego potrzebna jest fundamentowa płyta betonowa o grubości ok 30 cm, z czego 10 cm musi wystawać poza poziom terenu i być uziemiona. W obu przypadkach po zakończonej pracy następuje odbiór techniczny instalacji, który przed rozpoczęciem eksploatacji zbiornika musi zakończyć się jego pozytywnym odbiorem.
Bezpieczeństwo eksploatacji zbiornika na gaz.
Warto też pamiętać o bezpiecznym użytkowaniu zbiorników. W tym celu co jakiś czas należy sprawdzać stan techniczny zbiornika. Ważną rolę odgrywa także sprawna instalacja gazowa o czym pisaliśmy tutaj.
Podsumowanie
Zbiorniki na gaz płynny to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zasilać swój dom gazem przy braku możliwości podpięcia pod sieć instalacji gazowej. Wybór zbiornika to indywidualna sprawa, jednak należy rozważyć plusy i minusy zbiornika naziemnego i podziemnego.