Jednym z najtrudniejszych zajęć jest praca Strażaka. Często ryzykują Oni swoim życiem, aby ratować mienie oraz życie poszkodowanych w pożarach, ale też w powodziach i innych klęskach żywiołowych. Z tego artykułu dowiecie się jakiej armatury wodociągowej Strażacy używają przy gaszeniu pożarów.
Nasza hurtownia oferuje produkty, które strażacy z ochotniczych, ale tez państwowych straży pożarnych korzystają. Współpracujemy od dawna z jednostkami osp, które wspieramy w zapotrzebowaniu na produkty potrzebne w ich pracy. Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność gościć w OSP LUBOŃ, gdzie jeden ze strażaków pracujących tam opowiedział nam o niezbędnej armaturze przeciwpożarowej.
Do czego służy hydrant?
Najważniejszym elementem armatury niezbędnym podczas gaszenia pożarów jest hydrant. Wykorzystywane są nie tylko do gaszenia pożarów, ale też do napełniania wozów strażackich. W przypadku pożaru hydrant zapewnia wystarczającą ilość wody gaśniczej. Dostęp do hydrantów powinien być szybki i łatwy, gdyż podczas gaszenia pożaru liczy się CZAS! Przy hydrancie obowiązkowo powinna znajdować się tabliczka informacyjna, która umożliwia szybkie zlokalizowanie hydrantu.
Rodzaje hydrantów:
Głównym podziałem hydrantów jest podział na hydranty zewnętrzne oraz wewnętrzne, a także ogrodowe. Hydranty zewnętrzne dzielimy na:
hydrant nadziemny– hydrant w kształcie kolumny, zlokalizowany jest nad ziemią. Posiada zamknięty zawór hydrantowy, który należy otworzyć specjalnym kluczem. Zaletą tego hydrantu jest łatwy dostęp, co ma szczególne znaczenie w przypadku pożaru.
hydrant podziemny– znajduje się w podziemnej komorze ze skrzynią
hydrantową uliczną.
hydrant wewnętrzny– jest to zazwyczaj biała lub czerwona metalowa skrzynka. W środku znajduje się wąż strażacki, zawór odcinający wodę ze złączem storz oraz prądownica hydrantowa, która jest na stałe podłączona do węża. Można go spotkać w budynkach użyteczności publicznej oraz w zakładach pracy. Hydrant jest podłączony do sieci wodociągowej zewnętrznej.
hydrant ogrodowy– umożliwia właściwy pobór wody bezpośrednio z sieci wodociągowej.
Czym otworzyć hydrant?
Jak już zostało wspomniane wyżej, do prawidłowego otwarcia zaworów hydrantowych bądź zasuw służą specjalne klucze. Aby umożliwić przepływ wody z sieci wodociągowej, strażacy używają klucza profesjonalnego do zasuw. Zasuwa znajduje się ziemi, a nad nią umieszczona jest skrzynka uliczna. Klucz ten jest łatwy w obsłudze, ponieważ posiada uchwyty umożliwiające przekręcanie zaworu. W celu podpięcia węża strażackiego do hydrantu należy użyć klucza do hydrantów i nasad.
Czy wiesz, że?
Pobór wody na własną rękę z hydrantu jest nielegalny! Takie niezgodne z prawem postępowanie może zakończyć się nawet w sądzie oraz nałożeniem grzywny.
Charakterystyka węży strażackich.
Do pobierania wody z hydrantu potrzebny jest wąż strażacki, które znajdują swoje zastosowanie również w pracach budowlanych czy instalacyjnych. Różnią się materiałem, z którego są wykonane oraz średnicą wewnętrzną. Ssawne węże służą do zasysania wody, a także środka pianotwórczego. Węże tłoczone natomiast służą do tłoczenia wody, a także wodnych roztworów środka pianotwórczego. Węże te posiadają złącze storz, które umożliwia podpięcie do hydrantu.
Prądownica wodna- ostatni element linii gaśniczej.
Urządzeniem znajdującym się na samym końcu linii gaśniczej jest prądownica. Podobnie jak pozostałe elementy prądownica odgrywa kluczową rolę w procesie gaszenia pożarów. Najczęściej stosowanym środkiem gaśniczym jest woda, stąd bardzo popularne są prądownice wodne. Prądownice te posiadają regulowaną dyszę, która decyduje o kształcie strumienia.
Podsumowanie
Armatura przeciwpożarowa składa się na bardzo dużo ważnych elementów wykorzystywanych podczas gaszenia pożarów. Mijając hydranty na ulicy, pamiętamy o jego funkcji. Nie dewastujmy ich oraz nie pobierajmy na własną rękę z nich wody!
Zachęcamy do obejrzenia filmiku z udziałem OSP LUBOŃ, gdzie jeden ze strażaków omawia armaturę przeciwpożarową.
Zapraszamy wszystkie jednostki zarówno OSP, jak i PSP do współpracy.