Nasze Publikacje

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu instalacji sanitarnej?

by Adam Łacny
Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu instalacji sanitarnej

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu instalacji sanitarnej?

Przy budowie lub remoncie domu chcemy, aby wszystko wykonane zostało jak najlepiej, jak najprecyzyjniej. Niestety, bardzo często dzieje się tak, że zwracamy uwagę tylko na te elementy, które są widoczne te, w których ważną rolę odgrywa estetyka, a zapominamy, bądź bagatelizujemy te, które są niewidoczne. Wiele osób uważa, że na ukrytej instalacji sanitarnej można sporo zaoszczędzić. A to poważny błąd.

Spis treści:
Plan domowej instalacji sanitarnej
Elementy i materiały sieci kanalizacyjnej w domu
Instalacja sanitarna – jakość i sprawdzone rozwiązania

Plan domowej instalacji sanitarnej

Pierwszym etapem w realizacji domowej instalacji sanitarnej jest sporządzenie dokładnego planu tej instalacji. Plan wykonywany jest przez fachowców w dziedzinie instalacji sanitarnych, którzy posiadają wiedzę i wieloletnią praktykę.

Szacuje się, że koszt wykonania instalacji sanitarnej w domu jednorodzinnym to 2% kosztów całej budowy. Ciężko więc uznać to za duże obciążenie dla całego budżetu budowy, nie warto zatem oszczędzać na takim elemencie konstrukcji domu, który jest może niedostrzegalny, ale newralgiczny dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Nietrudno sobie wyobrazić, że koszty gruntownego remontu i usunięcia szkód wywołanych przez wodę z kanalizacji znacznie przekroczą zaoszczędzoną kwotę nie warto oszczędzać na higienie.

Rura kanalizacyjna zewnętrzna PVC 315x9,2x2000 SN8 Lita

Rura kanalizacyjna zewnętrzna PVC 315×9,2×2000 SN8 Lita

W skład domowej instalacji sanitarnej wchodzą:

 • wewnętrzna instalacja sanitarna – te elementy odprowadzenia wody i kanalizacji, które znajdują się wewnątrz domu,
 • zewnętrzna instalacja sanitarna – wszystkie elementy sieci kanalizacyjnej, które znajdują się na zewnątrz budynku.

Ścieki z zewnętrznej części domowej instalacji sanitarnej mogą być odprowadzane na dwa sposoby:

 • instalacja może być podłączona do ogólnej sieci wodno-kanalizacyjnej (lecz na swojej posesji warto zainwestować w najlepsze możliwe rozwiązania, aby uniknąć przykrych niespodzianek),
 • instalacja może odprowadzać ścieki do szamba.

Należy również pamiętać o tym, że zewnętrzna część instalacji sanitarnej powinna być w odpowiedni sposób połączona z instalacjami, które odprowadzają wodę deszczową i odpowiadają za drenaż ogrodu.

 

Schemat wewnętrznej instalacji sanitarnej w domu jednorodzinnym

Schemat wewnętrznej instalacji sanitarnej w domu jednorodzinnym

 

Elementy i materiały sieci kanalizacyjnej w domu

Podstawową rolą wewnętrznej sieci kanalizacyjnej w domu odprowadzenie wody ze wszystkich urządzeń sanitarnych, np. wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, czy miski ustępowej. Wykonując domową instalację należy także pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadków. Dzięki temu ścieki zostają w sposób grawitacyjny odprowadzone do pionów.

Elementy wewnętrznej instalacji sanitarnej w domu to:

 • piony, które mogą być zakończone zaworem napowietrzającym lub kominkiem wentylacyjnym,
 • podejścia do poszczególnych urządzeń sanitarnych – ich długość powinna być jak najkrótsza, a średnica nie może być mniejsza niż wylot z przyboru sanitarnego,
 • poziome przewody odpływowe – zbierają ścieki z pionów i odprowadzają na zewnątrz domu (w domach z piwnicami prowadzi się je po wierzchu wzdłuż ścian piwnicy, natomiast w budynkach, które nie mają piwnic ukrywa się je pod podłogą na gruncie; mają średnicę 110 mm i należy je układać ze spadkiem 2%) – łączą kanalizację wewnętrzną z zewnętrzną.
  Kolano kanalizacyjne zewnętrzne PVC 200 67,5

  Kolano kanalizacyjne zewnętrzne PVC 200 67,5

Dawniej zarówno w przypadku instalacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych, najczęściej używanym materiałem do rur i kształtek kanalizacyjnych było żeliwo. Współcześnie, ze względu na wysoką odporność na wysokie i niskie temperatury, stosuje się zazwyczaj PVC – polichlorek winylu lub PP – polipropylen.

Instalacja sanitarna – jakość i sprawdzone rozwiązania

Aby domowa kanalizacja działała w należyty sposób, nieprzyjemny zapach nie wydobywał się z rur, a te nie ulegały zatorom, należy zadbać nie tylko o właściwe rozmieszczenie elementów sieci, zachowanie spadków, ale również warto zainwestować w najlepsze rozwiązania. W przypadku zewnętrznej kanalizacji w miejscach, gdzie następuje połączenie przewodów kanalizacyjnych sprawdzą się: Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 160 mm / 160 mm / 45 st., Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 110/110/67 oraz Przyłącze siodłowe CONNEX do PVC 200/160. To najlepsze, sprawdzone rozwiązania.

Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 160 mm / 160 mm / 45 st.

Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 160 mm / 160 mm / 45 st.

 

Przy budowie lub remoncie domu należy zadbać o jak najlepiej wykonaną instalację sanitarną – kanalizacyjną. Tu nie ma miejsca na żadne kompromisy. Korzystajmy zawsze z pomocy najlepszych fachowców, materiałów najwyższej jakości i stawiajmy na sprawdzone rozwiązania. Prawidłowo wykonana kanalizacja to coś, na czym pod żadnym pozorem nie powinniśmy oszczędzać. Instalacja kanalizacyjna to, co prawda element budynku, który jest niewidoczny i może mało estetyczny, lecz ma kluczowy wpływ na prawidłowe jego funkcjonowanie.

You may also like

Leave a Comment