Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu instalacji sanitarnej?
Przy budowie lub remoncie domu chcemy, aby wszystko było wykonane precyzyjnie. Niestety, bardzo często dzieje się tak, że zwracamy uwagę tylko na te elementy, które są widoczne. Te, w których ważną rolę odgrywa estetyka, a zapominamy, bądź bagatelizujemy te, które są niewidoczne. Wiele osób uważa, że na ukrytej instalacji sanitarnej można sporo zaoszczędzić. A to poważny błąd.
Plan domowej instalacji sanitarnej
Pierwszym etapem w realizacji domowej instalacji sanitarnej jest sporządzenie dokładnego planu tej instalacji. Wykonują go fachowcy w dziedzinie instalacji sanitarnych, którzy posiadają wiedzę i wieloletnią praktykę.
Szacuje się, że instalacja sanitarna stanowi w domu jednorodzinnym 2% kosztów całej budowy. Ciężko więc uznać to za duże obciążenie dla całego budżetu budowy. Nie warto zatem oszczędzać na takim elemencie konstrukcji domu, który jest może niedostrzegalny, ale newralgiczny dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Nietrudno sobie wyobrazić, że koszty gruntownego remontu i usunięcia szkód wywołanych przez wodę z kanalizacji znacznie przekroczą zaoszczędzoną kwotę. Nie warto oszczędzać na higienie.
W skład domowej instalacji sanitarnej wchodzą:
- wewnętrzna instalacja sanitarna – te elementy odprowadzenia wody i kanalizacji, które znajdują się wewnątrz domu,
- zewnętrzna instalacja sanitarna – wszystkie elementy sieci kanalizacyjnej, które znajdują się na zewnątrz budynku.
Z zewnętrznej części domowej instalacji sanitarnej odprowadzana się ścieki na dwa sposoby:
- instalacja może być podłączona do ogólnej sieci wodno-kanalizacyjnej (lecz na swojej posesji warto zainwestować w najlepsze możliwe rozwiązania, aby uniknąć przykrych niespodzianek),
- instalacja może odprowadzać ścieki do szamba.
Należy również pamiętać o tym, że zewnętrzna część instalacji sanitarnej powinna być w odpowiedni sposób połączona z instalacjami, które odprowadzają wodę deszczową i odpowiadają za drenaż ogrodu.
Elementy i materiały sieci kanalizacyjnej w domu
Podstawową rolą wewnętrznej sieci kanalizacyjnej w domu odprowadzenie wody ze wszystkich urządzeń sanitarnych. Np. wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, czy miski ustępowej. Wykonując domową instalację należy także pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadków. Dzięki temu ścieki odprowadzamy w sposób grawitacyjny do pionów.
Elementy wewnętrznej instalacji sanitarnej w domu to:
- piony, które mogą być zakończone zaworem napowietrzającym lub kominkiem wentylacyjnym,
- podejścia do poszczególnych urządzeń sanitarnych – ich długość powinna być jak najkrótsza, a średnica nie może być mniejsza niż wylot z przyboru sanitarnego,
- poziome przewody odpływowe – zbierają ścieki z pionów i odprowadzają na zewnątrz domu (w domach z piwnicami prowadzi się je po wierzchu wzdłuż ścian piwnicy, natomiast w budynkach, które nie mają piwnic ukrywa się je pod podłogą na gruncie) – łączą kanalizację wewnętrzną z zewnętrzną.
Dawniej zarówno w przypadku instalacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych, najczęściej używanym materiałem do rur i kształtek kanalizacyjnych było żeliwo. Współcześnie, ze względu na wysoką odporność na wysokie i niskie temperatury, stosuje się zazwyczaj PVC – polichlorek winylu lub PP – polipropylen.
Instalacja sanitarna – jakość i sprawdzone rozwiązania
Aby domowa kanalizacja działała w należyty sposób, nieprzyjemny zapach nie wydobywał się z rur, a te nie ulegały zatorom, należy zadbać nie tylko o właściwe rozmieszczenie elementów sieci, zachowanie spadków, ale również warto zainwestować w najlepsze rozwiązania. W przypadku zewnętrznej kanalizacji w miejscach, gdzie następuje połączenie przewodów kanalizacyjnych sprawdzą się: Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 160 mm / 160 mm / 45 st., Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 110/110/67.
Przy budowie lub remoncie domu należy zadbać o jak najlepiej wykonaną instalację sanitarną – kanalizacyjną. Tu nie ma miejsca na żadne kompromisy. Korzystajmy zawsze z pomocy najlepszych fachowców, materiałów najwyższej jakości i stawiajmy na sprawdzone rozwiązania. Prawidłowo wykonana kanalizacja to coś, na czym pod żadnym pozorem nie powinniśmy oszczędzać. Instalacja kanalizacyjna to, co prawda element budynku, który jest niewidoczny i może mało estetyczny. Ma jednak kluczowy wpływ na prawidłowe jego funkcjonowanie.