Błędy w instalacji kanalizacyjnej
Instalacja kanalizacyjna to taki element domu, budynku mieszkalnego, który zawsze musi być utrzymany w czystości i sprawności. Mogą się oczywiście zawsze przydarzyć różnego rodzaju awarie i usterki. Żaden sprzęt ani instalacja nie są wieczne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu instalacji kanalizacyjnej oraz jakich błędów uniknąć.
Błędy w instalacji kanalizacyjnej – wprowadzenie
Każda instalacja kanalizacyjna, bez względu na to, w jakim budynku się znajduje, musi zostać wykonana profesjonalnie. Instalacje należy tak zaplanować i wykonać, aby jej działania w docelowym miejscu nie było widać, słychać ani czuć. Instalacja kanalizacyjna musi zatem być – szczelna, cicha oraz bezzapachowa.
Warunki instalacji kanalizacyjnej, czyli poziom utrzymania w czystości, szczelności czy przepustowości przekłada się zarówno na higienę mieszkańców i ich samopoczucie. Instalacja kanalizacyjna to kluczowy element w prawidłowym funkcjonowaniu każdego budynku, zarówno mieszkalnego, jak i użyteczności publicznej. Nie zapominajmy, także o tym, że odprowadzanie nieczystości wpływa także na postrzeganie właścicieli danej nieruchomości.
Najczęściej popełniane błędy w instalacji kanalizacyjnej
Poniżej przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów w instalacjach kanalizacyjnych (oraz konsekwencje, jakie się z nimi wiążą):
- Zbyt małe spadki lub średnica rur kanalizacyjnych i przewodów (może to doprowadzić do zbyt wolnego spływania ścieków i – co za tym idzie – osadzania się nieczystości w przewodach kanalizacyjnych).
- Zbyt duże spadki rur kanalizacyjnych i przewodów (w przypadku znacznych spadków ścieki spływają zbyt gwałtownie, a czasami mogą nawet wysysać zamknięcia wodne z syfonów).
- Brak dostępu do syfonów (nawet drobna awaria w przypadku braku dostępu do syfonów może skutkować kuciem płytek, dlatego bardzo istotne, aby pozostawić odpowiednio duży otwór rewizyjny).
- Zaniedbanie wyciszenia instalacji (dźwięki, które dochodzą z instalacji kanalizacyjnej, mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza nocą, dlatego należy właściwie zadbać o wyciszenie instalacji – zwłaszcza w pionach, a do tłumienia dźwięków powszechnie stosuje się np. wełnę mineralną).
- Piony kanalizacyjne bez wywiewek wyprowadzonych ponad dach (to bardzo poważny błąd, który skutkuje nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z rur kanalizacyjnych).
- Sztywne mocowanie rur (tak zamocowane rury mogą ulec zdeformowaniu, należy więc stosować uchwyty przesuwne).
- Brak zabezpieczenia przejść rur przez ściany i stropy (rury przechodzące przez ściany i stropy powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniem i umieszczone w luźnych tulejach, z kolei, jeżeli rury są zamurowane lub zabetonowane – mogą one powodować pękanie tynków oraz uszkodzenia rur).
- Użycie elastycznych rur (w harmonijkach rur elastycznych łatwo gromadzą się zanieczyszczenia, co prowadzi do niedrożności).
- Zbyt duże napięcie wężyków przyłączeniowych (po zamontowaniu nie mogą być napięte ani załamane).
Korzystajmy tylko z najwyższej jakości rozwiązań
Na koniec chyba najczęściej popełniany błąd przez osoby inwestujące w instalacje, przewody kanalizacyjne. Wybieranie najtańszych rozwiązań, które finalnie okażą się nie tylko dużo droższe, ale mogą także skutkować generalnym remontem domu… Tego chyba każdy woli uniknąć.
Dlatego warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania najwyższej jakości. Podczas tworzenia prywatnej instalacji kanalizacyjnej, nie powinno zabraknąć rury kanalizacyjnej wewnętrznej PP HT 50×1,8×2000 czy rury kanalizacyjnej wewnętrznej PP HT 32×1,8×500. Pamiętajmy również o kształtkach, które umożliwiają sprawne i prawidłowe mocowanie rur kanalizacyjnych, np. czwórniki, mufy czy redukcje.
Sprawdzoną receptą na niezawodną instalację kanalizacyjną jest unikanie wymienionych błędów. Unikniemy dodatkowych kosztów, zaoszczędzimy na naprawach, a w skrajnych przypadkach możemy uniknąć generalnego remontu. Warto inwestować w sprawdzone rozwiązania, stosować się do wszelkich zasad oraz korzystać z pomocy fachowców.