Czy warto wykorzystać zbiornik dekoracyjny do wody deszczowej?
Nawadnianie ogrodu – współcześnie tak istotne ze względu na problemy klimatyczne – coraz częściej wykorzystuje zbiorniki na wodę deszczową. Możemy stosować zbiorniki podziemne, łączące się z siecią kanalizacyjną lub układem pompowym, oraz naziemne. Jeżeli zależy nam na niedużym i estetycznyzbiorniku, warto wykorzystać dekoracyjne zbiorniki nadziemne o niezliczonych kształtach, fakturach i kolorach.
Spis treści:
Podstawowe informacje o zbiornikach na wodę deszczową
Zalety zbiorników naziemnych
Jakie zbiorniki dekoracyjne wybrać?
Podstawowe informacje o zbiornikach na wodę deszczową
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu formę naziemnego zbiornika, który zbierał wodę deszczową z rynien, pełniły beczki stawiane pod rynną. Współcześnie woda z rynny jest kierowana do układów kanalizacji ogólnospławnej lub drenażu. Rozbudowane i skuteczne systemy nawadniające najczęściej wykorzystują wodę z sieci wodociągowej. W chwili obecnej pojawiają się coraz liczniejsze powody czynniki niekorzystne dla takiego rozwiązania. W okresach letnich i suchych coraz częściej podlewanie jest konieczne do utrzymania ogrodu, natomiast jednoczesne podlewanie z wykorzystaniem wody wodociągowej na wielu posesjach przekracza możliwości sieci i powoduje spadki ciśnienia. Na różnych obszarach kraju coraz częściej wprowadza się obostrzenia i zakazy dotyczące podlewania ogrodów w godzinach szczytowych rozbiorów. Ponadto ceny wody wzrastają, co podwyższa koszty utrzymania ogrodów. Rozwiązaniem tych problemów jest zagospodarowanie wody deszczowej i wykorzystanie jej do podlewania ogrodu w najwyższym możliwym stopniu. Powierzchnią z której najefektywniej zbiera się wodę deszczową są dachy budynków. Zbiorniki można połączyć z istniejącą instalacja rynnową, w którą wyposażony jest każdy budynek. Dzięki temu wykorzystanie wody deszczowej jest propozycją atrakcyjną zarówno przy zakładaniu ogrodów przy nowo budowanych nieruchomościach, jak i wykorzystania istniejących instalacji na ukończonych już budynkach.
Zbiorniki na wodę deszczową dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki podziemne mogą mieć większe rozmiary i mieścić więcej wody deszczowej, jednak wymagają montażu w wykopie i odpowiedniej dostępnej powierzchni. Dla użytkowników małych lub już zagospodarowanych ogrodów zastosowanie takich zbiorników będzie kłopotliwe lub niemożliwe.
Doskonałą alternatywę stanowią zbiorniki naziemne. Występują one w różnych fasonach, rozmiarach i kształtach.
Sam zbiornik nadziemny może mieć formę prostej beczki (np.: Zbiornik wody deszczowej Garden Lake (beczka) 200 L zielony) lub ciekawszą (np.: Zbiornik wody deszczowej Aquacan 360L Ceglany). Przed zakupem i montażem zbiornika należy ustalić w jakim miejscu ma stać (optymalnie jak najbliżej rynny) i ile miejsca mamy do dyspozycji. W zależności od sytuacji lepszy może być zbiornik naziemny o kształcie walca lub prostopadłościanu. Po umiejscowieniu zbiornika należy przygotować zbieracz wody deszczowej połączony z rynną (np. Zbieracz wody deszczowej z filtrem i zaworem (68-100 i 60×60) szary). Większość zbieraczy jest wszechstronna i pasuje do wielu średnic rur spustowych. Najpowszechniejsze typy zbieraczy na rynku to:
- Elastyczne zbieracze wewnętrzne: proste, łatwe w montażu urządzenia o kształcie spirali, lub elastycznego korytka wprowadzane do wnętrza rynny poprzez wywiercony otwór.
- Zbieracze montowane na rynnie: bardziej wydajne i rozbudowane rozwiązanie.
Najlepsze zbieracze wody deszczowej na rynku wyposażone są w filtry (np. Filtr wody deszczowej (68-110) brąz) zatrzymujące zanieczyszczenia spływające rynną wraz z wodą deszczową, oraz zawory odcinające pozwalające na zamknięcie poboru wody do zbiornika (np. w okresie zimowym). W celu wykorzystania maksymalnej pojemności zbiornika kraniki i zawory spustowe umieszczane są jak najbliżej dna zbiornika.
- zbiorniki o małych pojemnościach najczęściej ustawia się na plastikowych podstawach (np. Podstawa zbiornika wody deszczowej 190/200 L czarna), co pozwala aby umieszczony blisko dna zbiornika kranik znalazł się na wysokości umożliwiającej podłączenie węża lub podstawienie konewki,
- zbiorniki o większych pojemnościach (nie posiadają podstawek) mogą mieć ustawiony nieco wyżej punkt poboru. Niektóre modele posiadają dwa miejsca przyłączenia kraników ( wyższy do kraniku i niższy do podłączenia węża spustowego).
Woda ze zbieracza jest przekazywana do zbiornika za pomocą węża przyłączeniowego, np. Zestaw połączeniowy do wody deszczowej z wyrzynarką 32. Do poboru wody ze zbiornika służą kraniki lub zawory, a także węże spustowe.
Zalety zbiorników naziemnych
Głównymi zaletami Zbiorników naziemnych są łatwym montaż, wykonanie wysokiej jakości tworzyw sztucznych oraz szeroki zakres wzorów i stylistyk zbiorników. Wysoka dowolność pojemności oraz rozmiarów zbiorników zapewniają możliwość doboru satysfakcjonującego rozwiązania nawet na niewielkich posesjach.
Jakie zbiorniki dekoracyjne wybrać?
Zbiorniki ozdobne występują w bardzo zróżnicowanych kolorach, kształtach, stylistykach, a także pojemnościach. Są one wytwarzane z tworzyw sztucznych (głównie polietylenu), jednak występują modele imitujące inne materiały takie jak beczki, pnie starego drzewa, naczynia ceramiczne czy kamienne. Niektóre zbiorniki dekoracyjne wyposażono w donicę na szczycie zbiornika, np.: Zbiornik wody deszczowej Alana (donica) 160 L szary, co pozwala na dodatkowe ozdobienie zbiornika.
Zbiorniki ozdobne najczęściej mają pojemność od 100 do 500 l, ale występują również prostsze w budowie i stylistyce zbiorniki naziemne o pojemnościach nawet 2000 l.
Zbiorniki nadziemne są doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na połączeniem przyjaznego środowiskowo sposobu nawadniania ogrodu z jego estetyczną formą.