Geokrata ma rozmaite praktyczne zastosowania – zaczynając od aranżacji ogrodów, kończąc na podbudowach rurociągów. Służy do zbrojenia gruntu, wzmacnia podłoże. Jej wszechstronność ceni wiele branż. Na rynku jest wiele geokrat komórkowych, które różnią się wymiarami, materiałem wykonania czy przeznaczeniem. Co więc musisz o nich wiedzieć i jak dobrać najlepszy produkt do swoich potrzeb?
Geokrata – czym jest?
Geokrata to produkt, który ma zastosowanie przede wszystkim w stabilizacji gruntu – w tym podjazdów, wałów i skarp. Z jej wykorzystaniem odpowiednio i przemyślanie zagospodarujesz przestrzeń, także parking. Ponadto cena geokrat jest bardzo korzystna, więc jest to ekonomiczne rozwiązanie.
Warto pamiętać, że solidne geokraty bez przeszkód możesz ulokować zarówno na płaskich powierzchniach, jak i zboczach. Oczywiście grunt musi być jak najlepiej przygotowany i ubity, by podczas użytkowania nie powstawały koleiny. Produkt jest też przeznaczony do wypełniania kruszywem lub ziemią. Możesz na nim również wysiać trawę lub rozwinąć sztuczną z rolki.
Niewątpliwie istotną cechą geokraty jest jej wytrzymałość na znaczne obciążenia dynamiczne i statyczne. Jej budowa także nie jest skomplikowana – w większości przypadków składa się z wielu komórek, które tworzą strukturę przypominającą plaster miodu. Dostępna w wielu rozmiarach, w tym 3m x 5m lub 2,46 x 6,06 m po rozłożeniu, najpopularniejsza występuje w odcieniach czerni i zieleni.
Jakie zastosowanie ma geokrata?
Geokrata to produkt, który ma wiele zastosowań, możesz jej używać do:
- budowy chodników, placów manewrowych i parkingów,
- zabezpieczenia skarp, rowów i nasypów przed erozją,
- wzmacniania linii brzegowej i wałów przeciwpowodziowych,
- podbudowy kanałów i rurociągów,
- aranżacji ogrodów,
- wzmocnienia podbudowy dróg szynowych oraz kołowych.
Ponadto geokrata komórkowa jest wykorzystywana przy tworzeniu ogrodów dachowych. Znakomicie poprawia estetykę trudnych do zagospodarowania obszarów posesji. Coraz więcej osób decyduje się na wypełnienie geokrat humusem i zasadzenie w ich miejscu ozdobnej roślinności.
Geokrata komórkowa – poznaj jej zalety!
W czym tkwi fenomen geokraty? Przede wszystkim w jej uniwersalności, atrakcyjnej cenie i niezwykle prostym montażu oraz demontażu. Konstrukcji można używać wielokrotnie, poza tym jest bezpieczna dla środowiska i poddawana recyklingowi. Za jej zakupem przemawiają więc aspekty ekonomiczne i ekologiczne, a jej działanie przeciwerozyjne wpływa na bezpieczeństwo i estetykę terenu.
Geokrata nie ulega biodegradacji, a promienie UV nie są jej szkodliwe. Odporna na trudne warunki atmosferyczne, wyróżnia się trwałością i długowiecznością. Nie zanika w gruncie oraz zachowuje środowisko w naturalnym stanie. Jej inne zalety to:
- możliwość zastosowania wielu wypełniaczy, w tym betonu, kruszywa, trawy i gleb z roślinnością,
- zwiększenie odporności materiałów wypełniających geokratę na szkodliwe warunki zewnętrzne (szczególnie przydatne przy zakładaniu ogródka),
- zmniejszenie osiadania spowodowanego naturalnym zagęszczeniem,
- ograniczenie bocznych przesunięć zamkniętego w geokomórkach materiału,
- przy gruntach o niskiej nośności zastosowanie geokraty znacznie poprawia wytrzymałość drogi.
Jak ułożyć geokratę?
Kluczową kwestią jest ułożenie geokraty tak, by jak najlepiej spełniała swoje funkcje. Jak wygląda ta podstawowa czynność krok po kroku?
- Na początku wytycz obszar według projektu lub szkicu (pamiętaj, by zniwelować nierówności).
- Rozłóż pierwszą sekcję geokraty, po rozciągnięciu siatki unieruchom ją za pomocą szpilek kotwiących, prętów zbrojeniowych. Polecamy używanie 12 szpilek na geokratę.
- Rozłóż sąsiednią sekcję tak, by jej krawędzie przylegały do pozostałych sekcji.
- Połącz sekcje za pomocą pneumatycznej zszywarki.
- Po wykonaniu połączeń zacznij wypełniać geokratę materiałem zasypowym.
Na każdym obszarze układanie geokraty może wyglądać inaczej. Dlatego tak istotne jest, by dokładnie przestrzegać zaleceń producenta.
Jak widać grokrata ma wiele zastosowań. Jest ciekawą alternatywą do betonowych bloczków. Jej [położenie nie jest trudne i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Dla osób o mniejszych powichrzeniach do pokrycia polecamy także kratki trawnikowe, o których pisaliśmy wcześniej.