Rury miedziane i kształtki to nic nowego w budownictwie. Miedź to materiał, który ma bardzo szerokie zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach: gazowych, chłodniczych, olejowych, słonecznych, klimatyzacyjnych, przeciwpożarowych, wodociągowych, a szczególnie elektrycznych (jako metal jest doskonałym przewodnikiem). Tak rozległe zastosowanie miedź zawdzięcza temu, że jest jednym z najtrwalszych materiałów używanych w instalacjach.
Miedź w instalacjach – właściwości
Rury miedziane w układach centralnego ogrzewania muszą być izolowane, aby zapobiegać stratom ciepła, ale jest to również doskonały materiał do produkcji wymienników ciepła. Powszechnie wykorzystywany materiał posiada ponadto bardzo wysoką temperaturę topnienia, co gwarantuje wysoką trwałość rur.
Rury wykonane z miedzi charakteryzują się gładkością – niskim współczynnikiem chropowatości – co obniża straty ciśnienia i ryzyko powstawania osadów wewnątrz rur. Miedź – podobnie jak inne metale – ulega korozji, jednak jest bardziej odporna na korozję niż inne popularne w budownictwie metale, co wpływa na jej powszechność w instalacjach wodnych (również wody pitnej). Ogromną zaletą miedzi są jej właściwości bakteriostatyczne miedzi. Oznacza to, bakterie nie rozwijają się na wewnętrznych ściankach rur. Instalacje wykonane z miedzianych materiałów są trwałe. Dodatkowo miedź jest odporna na działanie promieni UV.
Rury miedziane – charakterystyka
Oprócz doskonałych właściwości chemicznych i fizycznych, rury, złączki, kształtki i inne elementy instalacji miedzianych charakteryzują się także możliwością bezproblemowego i szczelnego łączenia. Mają stosunkowo mały ciężar. Sprawia to, że są łatwe w montażu. Rury miedziane można łączyć na różne sposoby:
- za pomocą złączek zaciskowych,
- za pomocą złączek skręcanych,
- lutowaniem twardym,
- lutowaniem miękkim.
Rury miedziane mogą się różnić między sobą twardością. Dzięki temu każdy z poniżej wymienionych rodzajów można dopasować do interesującego nas zastosowania. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku instalacji grzejnych. Należy wymienić w tym kontekście trzy stopnie twardości rur:
- twarde – dostępne w sprzedaży w odcinkach, zwykle o długości 3 lub 5 m, oraz średnicy 6-267 mm (te z mniejsze stosuje się zwykle do grzejnikowej instalacji centralnego ogrzewania),
- półtwarde – średnice ich przekrojów wynoszą od 6 do 159 mm,
- rekrystalizowane miękkie – popularne w systemach ogrzewania podłogowego i sprzedawane są w formie zwojów. Ich średnice mieszczą się w przedziale od 6 do 54 mm, a dzięki ich giętkości istnieje możliwość dostosowania ich kształtu do zapotrzebowań i dostępnej przestrzeni.
Instalacje z miedzi – zastosowanie
Najpopularniejszym zastosowaniem miedzi w różnego rodzaju instalacjach są oczywiście instalacje elektryczne ze względu na doskonałe przewodnictwo materiału. Przeznaczenie miedzi nie ogranicza się jednakże tylko do tych instalacji. Wykorzystują się ją w instalacjach:
- gazowych,
- chłodniczych,
- olejowych,
- słonecznych,
- klimatyzacyjnych,
- przeciwpożarowych,
- wodociągowych.
Miedź to nie tylko rury, ale także różnego rodzaju kształtki (m.in. złączki, mufy, kolana, trójniki), oferowane również wśród naszego asortymentu w najlepszej jakości.
Miedź jest metalem, który swoim unikalnym właściwościom zawdzięcza przydatność w różnych instalacjach. Dlatego korzysta się z niej nie tylko w instalacjach elektrycznych, ale także w grzewczych, gazowych i wodociągowych.