Nasze Publikacje

Rodzaje i zastosowanie kształtek hydraulicznych

by Adam Łacny
Rodzaje i zastosowanie kształtek hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie kształtek hydraulicznych

Bardzo ważnymi elementami każdej sieci wodnokanalizacyjnej oprócz rur i armatury są kształtki hydrauliczne. Pozwalają one na łączenie poszczególnych elementów sieci wodociągowej, czy kanalizacyjnej, a także na zmianę kierunku przepływu wody lub ścieków, ale mają także inne zastosowania w zależności od rodzaju kształtki. Wyjaśniamy, czym są kształtki hydrauliczne, jakie są ich rodzaje i jakie mają zastosowania.

Spis treści:
Czym są kształtki hydrauliczne?
Rodzaje kształtek hydraulicznych
Zastosowanie kształtek hydraulicznych

Czym są kształtki hydrauliczne?

Kształtki hydrauliczne, inaczej kształtki rurowe są nieodzownymi elementami w każdej sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej. To elementy, które pozwalają na połączenie poszczególnych elementów takich sieci oraz na zmianę kierunku przepływu wody lub ścieków. Oprócz sieci wodnokanalizacyjnej kształtki hydrauliczne mają także zastosowanie w pneumatyce, instalacjach gazowych, systemach wentylacyjnych kominowych lub nawiewnych, a także w instalacjach grzewczych.

Rodzaje kształtek hydraulicznych

Istnieje wiele rodzajów kształtek hydraulicznych ze względu na ich kształt, zastosowanie oraz materiał, z jakiego mogą być wykonane. Obecnie najczęściej spotykamy się kształtkami wykonanymi z polipropylenu oraz żywicy, które najczęściej wzmacniane są włóknem szklanym. Oprócz tego występują także kształtki hydrauliczne: mosiężne, miedziane i żeliwne. Kształtki hydrauliczne stosuje się zarówno w wewnętrznych jak i zewnętrznych instalacjach wodnokanalizacyjnych. Pod względem sposobu łączenia możemy także wyróżnić kształtki, które łączymy z rurami i innymi elementami sieci wod-kan systemem grzewczym lub przykręcając.

Ze względu na kształt rozróżniamy takie kształtki hydrauliczne jak:

Zastosowanie kształtek hydraulicznych

Kolano to taki rodzaj kształtki rurowej, który ma zastosowanie do zmiany kierunku przepływu w instalacjach oraz do łączenia ze sobą rur, które przebiegają pod różnymi kątami. Kolana wykonane z metalu mają zwykle kąt 90 stopni, natomiast plastikowe kolana mogą być wykonywane w wielu różnych wersjach zakrzywienia. Dostępne są także kolana nastawne, charakteryzujące się zmiennym kątem załamania. Przykładowe kolana, które cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród instalatorów: Kolano PE 32 skręcane, Kolano kanalizacyjne zewnętrzne PVC 160 mm / 67,5 st., Kolano kanalizacyjne zewnętrzne PVC 110 mm / 30 st..

Kolano PE 32 skręcane

Kolano PE 32 skręcane


Nypel
to złączka hydrauliczna w kształcie rurki, która na obydwu końcach posiada gwinty zewnętrzne – rurowe Withwortha, natomiast w jej części środkowej znajduje się sześciokątny pierścień mający kształt płaskiej nakrętki, który ułatwia przekręcenie kluczem. Nypel ma zastosowanie do łączenia dwóch elementów rurowych z gwintem wewnętrznym. Najczęściej wykonywany jest ze stali, czasem także z mosiądzu lub żeliwa.

Nypel 1" czarny

Nypel 1″ czarny

 

Trójnik to rodzaj kształtki rurowej składającej się z trzech wylotów. Ma zastosowanie w sieciach wodociągowych, kanalizacyjnych, ale także grzewczych i gazowych. Trójnik to element sieci, który umożliwia wykonanie odgałęzienia bocznego sieci. Trójnik wykonany może być z tworzyw sztucznych oraz metali. Do kanalizacji zewnętrznej sprawdzą się Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 160 mm / 160 mm / 45 st. oraz Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 110/110/67.

Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 160 mm / 160 mm / 45 st.

Trójnik kanalizacyjny zewnętrzny PVC 160 mm / 160 mm / 45 st.


Mufa
, inaczej nazywana złączką prostą jest łącznikiem stosowanym w połączeniach śrubowych do łączenia przede wszystkim rur. Ma kształt tulei, a na całej jej długości mieści się nacięty jednorodny gwint wewnętrzny. Polecane przez nas mufy to: Mufa 28 mm miedź pras. VIEGA, a także Dwuzłączka PE 32 mufa skręcana.

Mufa 28 mm miedź pras. VIEGA

Mufa 28 mm miedź pras. VIEGA


Redukcja
, inaczej złączka redukcyjna, jest kształtką hydrauliczną, której zadaniem jest zmniejszenie rozmiaru rury z większej średnicy do mniejszej – chodzi oczywiście o średnicę wewnętrzną. Złączka redukcyjna może być stosowana do rur, kolan, a także urządzeń armatury kuchennej, czy łazienkowej.

Redukcja 2" x 6/4" czarna

Redukcja 2″ x 6/4″ czarna


Śrubunek
jak sama nazwa wskazuje jest kształtką hydrauliczną gwintowaną. Ma zastosowanie do instalowania łatworozłącznych połączeń w różnych instalacjach: wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, centralnego ogrzewania, sprężonego powietrza i innych. Można się także spotkać z takimi nazwami jak dwuzłączka (ta nazwa może się także odnosić do mufy lub nypla) oraz holender.

Śrubunek prosty 1" oring mosiądz

Śrubunek prosty 1″ oring mosiądz

Kształtki hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami każdej instalacji wodnokanalizacyjnej. Stosuje się je także w instalacjach gazowych i grzewczych. W zależności od rodzaju, mogą zmieniać kierunek przepływu w instalacjach, umożliwiać tworzenie odgałęzień instalacji, łączyć rury i inne elementy tych instalacji, czy regulować grubość rur.

You may also like

Leave a Comment