Dostęp do sieci wodociągowej jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy należy zorientować się jak podłączyć sieć wodociągową. Należy także dopełnić niezbędnych formalności i zaplanować jej montaż, który zależy od kilku czynników.
Formalności przed wykonaniem przyłącza
Wykonanie przyłącza wodociągowego wiąże się z przygotowywaniem wielu dokumentów takich jak projektów, umów lub wniosków i przedstawieniem ich w stosownych organach. Pierwszy krok polega na pozyskaniu, lub przygotowaniu przez geodetę mapy działki do celów projektowych. Uzyskaną mapę przedstawiamy w lokalnym zakładzie wodociągowym, pod który podlega nasza działka. Na jej podstawie zakład wydaje warunki techniczne wykonania przyłącza. (opis miejsca i technicznych aspektów budowy, czasem plan rozbudowy istniejącej już sieci wodociągowej).
- dokument potwierdzający prawo własności działki
- mapa do celów projektowych
- wniosek o wydanie warunków technicznych wykonania przyłącza – po jego otrzymaniu zlecamy projektantom opracowanie właściwego projektu
- dokument określający rodzaj nieruchomości i szacowane zużycie wody
Zakład wodociągowy zwykle ma 21 dni na wydanie warunków technicznych.
Prace nad przyłączem można rozpocząć po 3 tygodniach od uzyskania wniosku z warunkami, jeżeli w międzyczasie nie zostanie przedstawiony sprzeciw wobec naszego wniosku.
Proces montażu
Wykonanie przyłącza wodociągowego może być zlecone zakładowi wodociągowemu lub firmie wykonawczej z adekwatnymi uprawnieniami. Gminny zakład wodociągowy wyznaczy dodatkowo inspektora, który zajmie się nadzorowaniem robót budowlanych.
Proces budowy przyłącza wodociągowego opiera się na układaniu rur (zazwyczaj z PE) z niewielkim spadkiem, prostopadle do głównego przewodu i bez załamań. Rury PE z których wykonuje się przyłącze umieszcza się w wykopie. Rury jednowarstwowe z polietylenu umieść w obsypcie piaskowej. Na rynku dostępne są również rury wielowarstwowe ze wzmocnieniem ścianki zewnętrznej (np. rura wodociągowa 32×3,0 SDR 11 RC), które mogą być umieszczane bezpośrednio w gruncie rodzimym (bez obsypki). Są one nieco droższe, ale pozwalają uprościć i obniżyć koszt montażu. Należy pamiętać, by nie sadzić roślin ani nie lokalizować innych obiektów architektonicznych w odległości mniejszej niż 1 m od osi przyłącza.
Przyłącze wodociągowe musi,y wyposażyć w zasuwę odcinającą.
Przyłącze wodociągowe wpina się do istniejącej sieci wodociągowej najczęściej za pomocą opasek do nawiercania.
Formalności po zakończeniu budowy przyłącza
Po wykonaniu robót budowlanych, wszystkie strony podpisują protokół odbioru. Należy powiadomić zakład wodociągowy o zakończeniu prac i skonsultować się z geodetą, który wykona inwentaryzację powykonawczą przyłącza. Ostatni krok to podpisanie umowy określającej warunki zaopatrywania nieruchomości w wodę i montaż oraz plombowanie wodomierza. Jak wybrać wodomierz pisaliśmy już w osobnym artykule naszego bloga.
Co zrobić, jeśli nie możemy podłączyć sieci wodociągowej?
Jeśli nadal nie można odpowiedzieć sobie na pytanie jak podłączyć sieć wodociągową, ponieważ nie spełniamy warunków, możemy wybudować studnię. W przypadku budowy studni należy dopełnić innych formalności. Fakt budowy studni wystarczy zgłosić w starostwie powiatowym, a w przypadku braku sprzeciwu jej budowę można rozpocząć po 30 dniach. Taka procedura dotyczy studni o głębokości nieprzekraczającej 30 m oraz wydajności do 500l/h. Przy budowie studni należy spełnić wymogi dotyczące odległości studni od innych obiektów takich jak rów melioracyjny (minimum 7,5 m odległości), szambo (minimum 15 m odległości) czy granica działki (minimum 5 m).