Nasze Publikacje

Konserwacja instalacji gazowej, sanitarnej i elektrycznej w domu

by Adam Łacny
Konserwacja instalacji gazowej, sanitarnej i elektrycznej w domu

Konserwacja instalacji gazowej, sanitarnej i elektrycznej w domu

Abyśmy mogli bezproblemowo korzystać z wszystkich urządzeń i udogodnień w naszych domach, muszą być do nich doprowadzone odpowiednie instalacje, w zależności od funkcji urządzeń: gazowa, sanitarna i elektryczna. Jednak samo podłączenie do sieci i wykonanie odpowiednich instalacji w domu to nie wszystko. Aby wszystkie instalacje w naszym domu poprawnie funkcjonowały przez lata i nie sprawiały kłopotów, należy regularnie przeprowadzać ich konserwację.

Spis treści:
Właściwa konserwacja instalacji gazowej w domu
Właściwa konserwacja instalacji sanitarnej w domu
Właściwa konserwacja instalacji elektrycznej w domu

Właściwa konserwacja instalacji gazowej w domu

Szczególnie ważna jest konserwacja instalacji gazowej w każdym domu i budynku, który posiada do niej dostęp. Jeżeli sieć gazowa byłaby nieszczelna lub nastąpiłoby inne jej uszkodzenie, może dojść do ulatniania się gazu, a w konsekwencji nawet do jego wybuchu. W związku z tymi zagrożeniami należy regularnie sprawdzać stan i szczelność instalacji gazowej. Zajmują się tym profesjonalni konserwatorzy sieci gazowych. W ramach takiego przeglądu wykonają oni następujące czynności:

  • dokonanie odpowiednich pomiarów,
  • kontrola i ewentualna wymiana uszkodzonych elementów,
  • regulacja urządzeń gazowych, jeżeli zachodzi taka potrzeba przy przeprowadzaniu okresowych przeglądów.
Gazomierz miechowy G6

Gazomierz miechowy G6

 

Jednak za bezpieczeństwo sieci gazowej w naszym domu odpowiadają nie tylko regularne przeglądy instalacji i odpowiednia ich konserwacja, ale także najlepszej jakości urządzenia i wyposażenie. Do domowych instalacji gazowych polecamy gazomierze: Gazomierz miechowy G6, Gazomierz miechowy BK G16, Gazomierz G10, skrzynki gazowe: Skrzynka gazowa 600 x 600 x 250 mm wolnostojąca metalowa stylowa miedź antyczna, Skrzynka gazowa podwójna stojąca pozioma 1000x700x250 z daszkiem popiel. Wysokiej jakości elementem domowej instalacji gazowej jest także: Zasuwa do gazu DN 32 z końcówkami PE40 PN10 (2312). Przy przeprowadzaniu różnych prac na  domowych instalacjach gazowych, które wymagają czasowego zamknięcia dopływu gazu przydatny może się okazać Fiting do balonowania 2 1/2″ x 2″ z korkiem z oringiem.

Właściwa konserwacja instalacji sanitarnej w domu

Instalacja sanitarna, czyli kanalizacyjna, a czasami także tym mianem określana jest cała instalacja wodno-kanalizacyjna zapewnia nam komfort życia oraz bardzo ważny jego element, jakim jest higiena. Jej regularne przeglądy i konserwacja są niemniej istotne, jak pozostałych instalacji w domu. Wykonują ją specjaliści, którzy przeprowadzają:

  • kontrolę działania urządzeń takich jak np. pompy,
  • czyszczenie i udrażnianie sieci.

Regularnie przeprowadzana konserwacja instalacji sanitarnej zabezpiecza ją przed np. zalaniem, czy pęknięciami rur, takie uszkodzenia mogą narazić nas na dodatkowe koszty.

Zasuwa kołnierzowa do gazu DN 100 PN16 (2311)

Zasuwa kołnierzowa do gazu DN 100 PN16 (2311)

 

Właściwa konserwacja instalacji elektrycznej w domu

Kolejną instalacją, którą należy regularnie sprawdzać i konserwować jest sieć elektryczna. Umożliwia ona działanie większości urządzeń i co oczywiste daje dostęp do światła i wielu innych udogodnień. Trudno sobie wyobrazić współcześnie życie i funkcjonowanie w cywilizowanym świecie bez prądu. To najważniejsze z powodów, dla których należy przeprowadzać kontrolę i konserwację instalacji elektrycznej. Wadliwa instalacja elektryczna doprowadzić może do wytworzenia spięcia, co z kolei może spowodować uszkodzenia różnych urządzeń elektrycznych, a nawet do pożaru. Profesjonalna ekipa podczas prac konserwatorskich wykonuje:

  • odpowiednie pomiary,
  • usuwanie ewentualnych usterek.

Instalacje elektryczna, gazowa i sanitarna, które są w naszych domach, ale również w blokach mieszkalnych, czy budynkach użyteczności publicznej, zazwyczaj przeprowadzane są niedaleko od siebie, często we wspólnych kanałach, czy innych miejscach do tego przewidzianych. Wystarczy zejść do piwnicy i zobaczymy gęstą sieć różnego rodzaju przewodów i rur. Bliskość instalacji elektrycznej i gazowej to jeden z wielu powodów, dla których tak ważne jest regularne przeprowadzanie przeglądów i konserwacji instalacji w naszych domach. Nie trudno sobie wyobrazić co mogłoby się stać, gdyby doszło do ulatniania się gazu, przy jednoczesnym zwarciu instalacji elektrycznej…

Nie musimy jednak rozpatrywać najtragiczniejszych scenariuszy, niech za rekomendację częstych przeglądów i właściwej konserwacji posłuży fakt, iż wykonując te rutynowe czynności, będziemy cieszyć się funkcjonalnością naszych sprzętów domowych i unikniemy zbędnych wydatków na naprawy, a w skrajnych przypadkach na gruntowne remonty. Kontrolą działania i konserwacją wszystkich instalacji w domach i innych budynkach zajmują się profesjonalne firmy.

You may also like

Leave a Comment