Wszyscy dobrze wiemy, jak ważna jest woda w dzisiejszych czasach. Zapowiedzi o nadchodzących jej brakach, oraz susze powinny skłonić nas do działań mających na celu gromadzenie wody deszczowej.
Deszczówka – rozwiązanie, które pada z nieba.
Niedawno wystartował nabór wniosków do tegorocznej edycji programu „Deszczówka”. Złe warunki hydrologiczne na terenie Wielkopolski zmusiły Zarząd Województwa Wielkopolskiego do podjęcia działań, mających na celu zapobiegania negatywnym skutkom suszy. Nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest magazynowanie wody opadowej. Jest ona dobra nie tylko do nawadniania terenów zielonych, ale znakomicie sprawdzi się też w gospodarstwach domowych. A co najważniejsze jest łatwa do pozyskania przy niewielkim nakładzie finansowym.
Do czego możemy wykorzystać deszczówkę?
Zbierana w czystym środowisku deszczówka ma świetne właściwości. Jest bardzo miękka, kwaśna i zawiera cenne mikroelementy. Wodę opadową można przede wszystkim wykorzystywać w pracach ogrodniczych, jest ona bowiem doskonale przyswajana przez rośliny. Dobrze sprawdzi się ponadto przy myciu samochodu czy pracach porządkowych w naszych gospodarstwach. Dla miłośników oszczędzania dobrą wiadomością jest fakt, iż deszczówka nie posiada związków wapnia. Może być więc z powodzeniem używana do prania oraz spłukiwania toalety ponieważ nie wpływa destrukcyjnie na części sprzętów domowych.
Jakie korzyści niesie ze sobą zbieranie deszczówki?
Z najważniejszych korzyści zbierania deszczówki jest zmniejszenie zapotrzebowania na wodę dostarczaną przez wodociągi. Jak już wcześniej zostało wspomniane, deszczówka doskonale nadaje się do nawadniania obszarów, którym nie wystarczają deszcze. Najprostszym przykładem na wykorzystanie wody deszczowej jest podlewanie roślin w naszych ogrodach. Magazynując deszczówkę odciążymy systemy kanalizacji deszczowej. Jest to bardzo pomocne przy występowaniu nawalnych deszczy. W dużej mierze pomoże to zapobiec powodziom. Drugą bardzo ważną zaletą korzystania z deszczówki jest oszczędność naszego portfela. Wykorzystując wodę opadową nie zużywamy tej cennej z kranu.
Jak zbierać i magazynować deszczówkę?
Zbiorniki nadziemne – jednym z popularnych sposobów na zbieranie wody deszczowej jest podłączenie do rynny zbiornika nadziemnego, do którego woda będzie spływać z dachu. I stamtąd można pobierać deszczówkę przez kranik zanocowany do zbiornika. Pisaliśmy o tym tutaj. Na naszej stronie jest wiele dostępnych modeli zbiorników ozdobnych.
Zbiorniki podziemne – przy większej powierzchni sprawdzą się zbiorniki podziemne, które zakopuje się pod ziemią . Najlepszej jakości wodę opadową uzyskuje się z dachów pokrytych dachówką. Nie zaleca się magazynowania deszczówki z powierzchni azbestowych czy pokrytych papą.
Kto może starać się o dofinansowanie do programu “Deszczówka”?
Wniosek o dofinansowanie mogą składać wielkopolskie jednostki samorządu terytorialnego ( miasto, gmina, powiat). Deklarując chęć wykorzystania wody opadowej zebranej z dachów obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe dwie edycje programu “Deszczówka” pokazały, że beneficjenci najczęściej umieszczali zbiorniki przy placówkach edukacyjnych. Szkoły i przedszkola to miejsca, w których program ten przyniesie dużo korzyści. Z programu skorzystały też obiekty o charakterze kulturalnym: bibliotek, domy kultury, świetlice oraz szpitale. Bardzo dobrym miejscem na tego typu przedsięwzięcie są też szkolne boiska sportowe oraz tereny zielone wokół budynków.
Zasady składania wniosków do programu “Deszczówka”.
Nabór wniosków do programu „Deszczówka” w 2022 roku trwa do 31 marca. Istnieje możliwość uzyskania do 80% poniesionych i udokumentowanych kosztów kwalifikowanych, które zostały ujęte we wniosku. Każdy wnioskodawca może ubiegać się o dotację w wysokości do100 tysięcy złotych na jedną inwestycję. W ramach naboru można składać dwa wnioski, obejmujące budowę systemu magazynowania i odprowadzania wody opadowej. Można w ten sposób uzyskać wsparcie do 200 tysięcy złotych. Istotne jest, że koszty poniesione przez wnioskodawcę przed podpisaniem umowy nie mogą być refundowane poprzez środki z dotacji. Zgodnie z regulaminem udostępnionym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego do kosztów kwalifikowanych zaliczamy między innymi zakup nowych zbiorników podziemnych lub nadziemnych, zakup materiałów oraz wykonanie usług budowlanych. Wnioski podlegają ocenie w 4 kryteriach. Szczegółowe informacje dotyczące program, a także jego regulamin oraz wniosek ze stosownymi oświadczeniami znajdują się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (https://www.umww.pl/program-deszczowka).
Podsumowując zbieranie wody deszczowej niezależnie czy przy budynkach mieszkalnych czy instytucjach użytkowania publicznego niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.