Które szambo wybrać – betonowe, plastikowe czy ekologiczne?
Szambo to rozwiązanie idealne dla gospodarstw domowych, niemających dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Właściciele posesji, które nie mogą być obsłużone przez zewnętrzną sieć kanalizacyjną, stają przed wyborem: jakie rozwiązanie sprawdzi się najkorzystniej w ich przypadku: szambo betonowe, plastikowe, czy szczelne szambo ekologiczne? Podpowiadamy, którą opcję wybrać.
Spis treści:
Szambo – podstawowe informacje
Rodzaje szamba – jakie szambo wybrać dla swojej posesji?
Przydomowe szambo – co jeszcze warto wiedzieć?
Szambo – podstawowe informacje
Szambo to bezodpływowy zbiornik, którego zadaniem jest gromadzenie ciekłych nieczystości, czyli ścieków. Fekalia muszą być odprowadzane z każdego budynku mieszkalnego. Zdarza się jednakże, iż nie każde domostwo ma połączenie z siecią kanalizacyjną. W takich przypadkach stosować można przydomową oczyszczalnię ścieków lub właśnie szambo, które jest uważane za rozwiązanie prostsze i tańsze.
Podjąwszy decyzję o zastosowaniu szamba na swojej posesji, najkorzystniej podjąć odpowiednie zamysły i działania jeszcze na etapie projektu domu i planu działki. Wiąże się to z ustaleniem miejsca, w którym będzie mieściło się szambo. Bardzo istotnym aspektem przy wyborze i zakupie szamba jest jego idealna szczelność, co zawsze potwierdza odpowiedni certyfikat. Na etapie projektowania domu i zagospodarowania swojej posesji należy wiedzieć także o tym, że budowa szamba o pojemności do 10m3 nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłosić fakt budowy do stosownego urzędu, jakim zwykle jest starostwo powiatowe.
Rodzaje szamba – jakie szambo wybrać dla swojej posesji?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szamb:
- Szamba betonowe,
- Szamba z tworzyw sztucznych,
- Szamba ekologiczne.
Szamba betonowe to rozwiązanie występujące na rynku od wielu lat. Kiedyś było najczęściej budowane z betonowych kręgów. Dziś szamba betonowe są dostępne w sprzedaży jako gotowe prefabrykaty. Można się zdecydować np. na szamba betonowe jedno-, dwu-, trzy- lub wielokomorowe. Są one na tyle ciężkie, że nie ma problemu z ich zakotwieniem. Komplikację może stanowić dopiero ich usunięcie, gdy do naszej działki doprowadzona zostanie kanalizacja.
Szamba plastikowe są lekkie i łatwe w montażu. Nie są jednak środkiem idealnym – w ich przypadku kłopot może sprawiać wypychanie ich na powierzchnię przez wody gruntowe, gdy pojemniki są puste. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie problematyczne zwłaszcza na terenach o wysoko zalegających wodach gruntowych. Pamiętajmy, że zarówno szamba betonowe, jak i plastikowe trzeba regularnie opróżniać.
Bardzo dobrym i zyskującym popularność rozwiązaniem są szamba ekologiczne, które mają w rzeczywistości formę małych oczyszczalni ścieków na terenie posesji. Szamba ekologiczne zbudowane są ze zbiornika do wstępnego oczyszczania ścieków (inaczej osadnika wstępnego) oraz z układu drenów, czyli przewodów perforowanych, które odprowadzają ścieki w gruncie działki. Dzięki temu szambo ekologiczne nie musi być tak często opróżniane, jak szambo betonowe, czy plastikowe.
Aby zastosować na swojej posesji szambo ekologiczne i połączyć je z domową instalacją kanalizacyjną, przydadzą się takie profesjonalne produkty, jak osadniki gnilne (osadnik gnilny 2000l czy osadnik gnilny 3000l), rury kanalizacyjne lub różne kształtki kanalizacyjne zewnętrzne (kolano, redukcja).
Przydomowe szambo – co jeszcze warto wiedzieć?
Planując szambo na swojej posesji, należy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu domu lub działki. Szamba nie powinno się budować w miejscach podlegających ochronie środowiskowej, na obszarach narażonych na zalanie i powodzie (w szczególności w zagłębieniach terenu). Szambo powinno być położone na obszarze dostępnym komunikacyjnie – gdzie bez przeszkód dotrze samochód, który opróżni szambo. W razie problemów sprawdzonym rozwiązaniem jest użycie przewodu do opróżniania, który posiada na swoim końcowym odcinku specjalne, zamontowane w ogrodzeniu posesji, złącze.
Współczesne pojemniki na szambo są szczelne, jednakże mimo to należy zachować określone odległości. Szambo powinno być oddalone od studni głębinowej przynajmniej o 15 m. Odległość od ulicy lub działki sąsiada powinna wynosić przynajmniej 2 m. Wyjątek stanowi wzajemne porozumienie z sąsiadem, aby zbiorniki z obydwu działek znajdowały się bezpośrednio przy granicy. Szambo musi też być oddalone od okien i drzwi pomieszczeń mieszkalnych przynajmniej o 5 m.
Szambo ekologiczne jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy mają poważne problemy z brakiem dostępności do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Szambo ekologiczne jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także nowoczesne i wygodne.