Udrażnianie rur to bolączka niejednego domownika. Przyczyny kłopotów bywają różne – najczęściej jest to jednak wina nieodpowiedniej eksploatacji przez użytkowników. Jeśli woda przestaje spływać (lub robi to bardzo wolno) z umywalki i toalety albo wybija w innym odpływie, pora podjąć rzetelne kroki. Wczesna interwencja sprawnie zażegna problemy, a udrażnianie rur przeprowadzisz samodzielnie lub z pomocą fachowców.
Udrażnianie rur z wykorzystaniem chemicznych środków
Najszybszym i najprostszym sposobem jest zaopatrzenie się w profesjonalne chemiczne środki na skuteczne udrażnianie rur. Półki sklepowe uginają się od produktów, które występują w rozmaitym wydaniu. Przede wszystkim są to:
- żele,
- płyny,
- granulki.
Te środki do udrażniania rur zazwyczaj składają się z silnego preparatu żrącego, na przykład kwasu siarkowego w stężeniu przekraczającym 90%. Warto szukać produktów biodegradowalnych. Odnajdują zastosowanie nie tylko w mieszkaniach, ale też w obiektach przemysłowych i z powodzeniem udrażniają rury w muszlach klozetowych, pisuarach, umywalkach, odpływach do szamb i wielu innych miejscach.
Pamiętaj, by przy ich wyborze zawsze kierować się zaleceniami producenta. Nie wszystkie środki są uniwersalne, a nieodpowiednio stosowane mogą nawet uszkodzić rury. Destrukcyjny wpływ ma też nadmierne użytkowanie silnie żrących substancji chemicznych. Jeśli problemy z zapchanymi rurami odpływowymi występują notorycznie, konieczna jest pomoc profesjonalistów. Na czym polega ona najczęściej?
Profesjonalna metoda ciśnieniowego czyszczenia rur – jak wygląda?
Najpopularniejszą metodą profesjonalnego przepychania rur jest bez wątpienia metoda czyszczenia ciśnieniowego, zwana też hydrodynamiczną. Wymaga zastosowania specjalnego sprzętu. Metoda ciśnieniowego czyszczenia rur polega na wprowadzeniu węża o odpowiedniej głowicy i dyszach. Pompowana woda odrywa zanieczyszczenia od ścian kanalizacji, rozbija je i rozpuszcza. Ten sposób skutecznie radzi sobie nie tylko ze zwykłymi zatorami, ale nawet starymi skamieniałościami, których nie da się usunąć w inny sposób.
Warto wiedzieć, że ciśnieniowe czyszczenie rur często można przeprowadzić ze wsparciem bakteriologicznym. Polega ono na wprowadzeniu do pionów łazienkowych i kuchennych specjalnych szczepów bakterii, które rozkładają osad ze ścianek przewodów instalacyjnych. Po upływie określonego czasu instalacja zostaje przepłukana wodą pod ciśnieniem.
Mechaniczne udrażnianie rur z zastosowaniem sprężyny elektrycznej
Innym sposobem udrażniania rur przez profesjonalistów jest wprowadzenie sprężyny elektrycznej. Odnajduje ona głównie zastosowanie w:
- zlewach kuchennych,
- toaletach – podwieszanych oraz kompaktowych WC,
- kratkach pod wanną,
- pionach oraz poziomach kanalizacyjnych wewnątrz budynków,
- umywalkach.
Zależnie od średnicy rury kanalizacyjnej stosuje się spirale różnego rozmiaru – w tym 16 mm czy 22 mm. Sprężyny mają zazwyczaj wymienną końcówkę. Przepycharka zapewnia szybkie i sprawne usunięcie awarii, a wąż prowadzący niweluje uderzenia spirali, co zapobiega zabrudzeniu otoczenia. Sprężyna elektryczna jest napędzana silnikiem o dużej mocy i obracając się rozbija zator z dużą skutecznością.
Udrażnianie rur da się przeprowadzić na wiele sposobów. Często można to zrobić samodzielnie, jeśli jednak środki chemiczne nie pomagają lub awarie wracają – pora zgłosić się do profesjonalistów.