Wywiewka i zawór napowietrzający – sposoby na nieprzyjemne zapachy z kanalizacji
Każda instalacja kanalizacyjna wymaga odpowiedniej wentylacji – głównie w celach komfortu mieszkańców. Bez prawidłowego wentylowania nasz dom będzie narażony na brzydkie zapachy, wydobywające się z kanalizacji. Podstawowymi elementami zapobiegającymi fetorowi są klasyczna wywiewka oraz nowoczesny zawór napowietrzający, a każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Przyczyny nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji
Instalacja kanalizacyjna posiada przybory współpracujące z syfonami, które blokują przenikanie do wnętrza domu gazów kanałowych. Jeżeli w przewodach kanalizacyjnych pojawia się zbyt duże podciśnienie, woda z syfonów jest wysysana, a nieprzyjemny zapach dostaje się do wnętrza domu. Ratunkiem staje się dostarczenie do systemu kanalizacyjnego odpowiedniej ilości świeżego powietrza, na co wpływają wywiewka bądź zawór napowietrzający.
Wywiewka – charakterystyka
Wywiewka (inaczej: kominek dachowy) jest elementem kanalizacji widocznym z zewnątrz, wystającym z połaci dachowych. Ma charakterystyczny kształt „domku”. Odpowiada nie tylko za zasysanie powietrza, tj. wprowadzanie do kanalizacji świeżego powietrza, ale też odprowadzanie na zewnątrz gazów kanałowych. Aby działała prawidłowo, należy wprowadzić jej pion kanalizacyjny przez dach, co jest związane z lokalizacją wywiewki:
- wylot nie może sąsiadować z kanałem wentylacyjnym i oknem połaciowym, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo powrotu zapachów do wnętrza domu przez otwarte okno,
- odpowiednia wysokość i sposób zamontowania na dachu umożliwia zachowanie absolutnej szczelności i zapobiega przenikaniu wilgoci do wnętrza przez poszycie dachowe.
Budowa i materiał wykonania wywiewki zależy od rodzaju pionu kanalizacyjnego:
- tworzywo sztuczne (PVC lub PP) – takie wywiewki najczęściej posiadają średnice 50, 75, 110, 160 i 200 mm.
- żeliwo – mocuje się rury wywiewne żeliwne o średnicach nominalnych trapera wahających się od 50 do 200 mm.
Wylewki składają się z:
- kominka wentylacyjnego z daszkiem i otworami wentylacyjnymi o adekwatnej fakturze,
- rury wentylacyjnej,
- kielicha (elementu redukcyjnego na średnicę pionu),
- kołpaka ochronnego.
Wywiewka umożliwia szybkie spływanie ścieków oraz wpływa na małą intensywność zarastania kanalizacji osadami. Pomaga w wentylacji zbiorników zewnętrznych, m.in. szamba. Gazy usuwane szybko, sprawnie i bezpiecznie. Jak każdy element, również i wywiewka ma swoje wady, wiążące się z większymi kosztami instalacji i pokrycia dachu przy jej uczestnictwie, co może przynieść ryzyko nieszczelności, oraz niebezpieczeństo oblodzenia i częściowego zatkania podczas mrozów.
Wywiewki mogą posiadać różne kształty i kolory, co udowadniają m.in. Wywiewka kanalizacyjna PP DN 110 brąz, Wywiewka kanalizacyjna PP DN 50, Wywiewka kanalizacyjna PP DN 160 pomarańczowa, Wywiewka kanalizacyjna PP DN 75 brąz czy Kominek wywiewny wywiewka kanalizacyjna 160 – komplet.
Zawór napowietrzający – charakterystyka
Zawór napowietrzający jest tańszym niż wywiewka sposobem wentylacji instalacji kanalizacyjnej. Podobnie jak ona, umożliwia bezproblemowe oraz niesłyszalne wewnątrz domu spływanie ścieków. Jego działanie polega na zasysaniu powietrza wokół powierzchni w czasie podciśnienia w kanalizacji. Aby prawidłowo funkcjonował, należy zapewnić mu odpowiednią ilość powietrza, w czym pomagają estetyczne kratki wentylacyjne.
Zawór napowietrzający jest łatwy w montażu i wymianie. Nie trzeba go montować nad dachem, znajduje się wewnątrz budynku. Montuje się go głównie na zakończeniu pionów. W zależności od miejsca użycia (pion kuchenny czy łazienkowy) musi posiadać odpowiednią wielkość (np. 100 mm, 75 mm).
Czy zawór napowietrzający może w całości zastąpić wywiewkę?
Specjaliści są zgodni, że najlepszym rozwiązaniem jest współpraca wywiewki i zaworu napowietrzającego.
Nie da się zastąpić wszystkich wywiewek. Przynajmniej jeden pion kanalizacyjny (najbardziej obciążony ściekami) musi znaleźć się ponad dachem i być zakończony wywiewką. Wiąże się to z jej podwójną funkcją – odprowadzaniem na zewnątrz gazów kanałowych, której nie posiada zawór napowietrzający.
Jeżeli mimo wszystko zależy nam na wykorzystaniu jedynie zaworów napowietrzających, możemy tego dokonać jedynie w budynkach nie wyższych niż cztery kondygnacje.
Mimo swoich wad, wywiewka i zawór napowietrzający są bardzo istotnymi elementami każdego systemu kanalizacyjnego. Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, najlepiej postawić na wywiewki, jednak przy umiłowaniu do estetyki i potrzebie mniej kosztownej wentylacji, możemy postawić na zawory napowietrzające, mając na uwadze, iż w celach bezpieczeństwa oraz komfortu dobrze jest zamontować jedną wywiewkę na dachu.