Nie ma nic gorszego niż zalanie mieszkania. Nie zabezpieczyłeś odpowiednio domu? Nieskuteczna ochrona przeciwzalewowa może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Zupełny brak zabezpieczeń takich jak zawór zwrotny stanowi ryzyko zalania domu, posesji lub instalacji. Usuwanie skutków braku ochrony przed zalaniem może być bardzo kosztowne i nieprzyjemne.
Co to jest cofka?
Zacznijmy od tego, że urządzenia odprowadzające ścieki powinny być instalowane w taki sposób, aby uniknąć zalania mieszkania. W instalacjach kanalizacyjnych zawsze możliwe jest wystąpienie przepływu zwrotnego. Dzieje się tak, gdy instalacja jest niedrożna, zawór zwrotny nie został zamontowany i jednocześnie ponadprzeciętnie intensywnie pada deszcz lub gwałtownie topi się śnieg. Czasami powodem może być też niepoprawnie zamontowana instalacja. O błędach w instalacji kanalizacyjnej przeczytasz w innym artykule. Dopuszczalna przepustowość w instalacji zostaje nagle przekroczona i dochodzi do tzw. cofki kanalizacyjnej. Cofka to nic innego jak cofanie się ścieków z kanału do przyłączonych przewodów, a następnie do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń.
Zalanie domu – skutki braku ochrony przeciwzalewowej
W przypadku braku odpowiedniego urządzenia zabezpieczającego, takiego jak zawór zwrotny, ścieki wdzierają się do budynku poprzez najniżej zainstalowane w nim przybory sanitarne: umywalki, wanny, muszle ustępowe, bidety oraz wpusty podłogowe.
Pomieszczenia zostają zalane, a wyposażenie uszkodzone lub niezdatne do użytku. Podłogi i ściany ulegają zawilgoceniu, co powoduje wystąpienie grzyba. Takie zalanie domu z całą pewnością zagraża Twojemu zdrowiu oraz niszczy pomieszczenia oraz ich wyposażenie. Poza dużym stresem i czasem przeznaczonym na czyszczenie pomieszczenia, należy liczyć się z bardzo kosztownymi naprawami. Wydatki na remont po zalaniu mogą przekroczyć wielokrotnie koszt urządzenia przeciwzalewowego. Jak widzisz, nie warto ryzykować. W takim przypadku idealnie spełni swoją funkcję zawór zwrotny Pumpfix F Kessel.
Jak działa zawór zwrotny?
Zawór zwrotny stanowi idealne rozwiązanie techniczne oraz korzystną kosztowo alternatywę dla przepompowni. Jest to urządzenie samoczynne, wykorzystujące do pracy różnicę ciśnień w instalacji. Główną funkcją zaworu zwrotnego jest zagwarantowanie przepływu wody w instalacji tylko w jednym kierunku. Jednocześnie zawór zwrotny ma za zadanie zablokować przepływ w kierunku przeciwnym. Z całą pewnością jest istotnym elementem zabezpieczającym przed awarią.
Dlaczego warto zainstalować zawór zwrotny z pompą do ścieków Pumpfix F Kessel?
Na szczególną uwagę zasługuje zawór zwrotny Pumpfix F. Urządzenie producenta Kessel jest wielofunkcyjnym i skutecznym zaworem przeciwzalewowym, który bezpiecznie odprowadza ścieki w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego.
Ścieki odprowadzane są stale, bez wykorzystywania energii elektrycznej z wykorzystaniem naturalnego spadku do kanału. Podczas przepływu zwrotnego następuje automatyczne włączenie pompy, która tłoczy napływające ścieki w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego. W praktyce oznacza to, że podczas wystąpienia zjawiska przepływu zwrotnego możliwe jest w dalszym ciągu korzystanie z przyborów sanitarnych (np. z toalety), przy jednoczesnym zabezpieczeniu wdarcia się ścieków do pomieszczeń.
To niezwykle inteligentne urządzenie posiada mechanizm rozdrabniający odpady stałe, co jest bardzo istotne w przypadku ścieków fekalnych. Zawór przeciwzalewowy Pumpfix F z pompą ma zastosowanie w przypadku ścieków zawierających fekalia i bez fekaliów. Kiedy napierający nadmiar wody wdziera się także do niżej ulokowanych pomieszczeń np. do piwnic, zawór zwrotny Kessel idealnie spełni funkcję odwadniania. Pompa pracuje tylko w czasie wystąpienia przepływu zwrotnego z kanału.
Jak i gdzie można gdzie zamontować zawór zwrotny Pumpfix F Kessel?
Urządzenie można zamontować na dwa sposoby: na swobodnym przewodzie w pomieszczeniu lub w płycie podłogowej.
Zawór zwrotny zainstalowany nadpodłogowo stanowi alternatywę dla późniejszej zabudowy w płycie podłogowej bez poniesienia większych nakładów budowlanych. Plusem jest też łatwiejsza zabudowa oraz swobodny dostęp do urządzenia podczas konserwacji i czyszczenia rur.
Drugi sposób instalacji zaworu posiada zwykłą pokrywę, bądź pokrywę przeznaczoną do wypełnienia płytkami ze zintegrowaną funkcją wpustu, która umożliwia dodatkowo odprowadzanie wody z powierzchni podłogi. Jeśli jednak jesteś fanem estetycznej i praktycznej przestrzeni, schowaj zawór pod podłogą. Taką możliwość najlepiej jest zaplanować na etapie projektowania budynku.
Podsumowując, czy zawór zwrotny naprawdę jest konieczny? Urządzenie przeciwzalewowe z całą pewnością pozwala uniknąć szkód w sytuacji tzw. cofki kanalizacyjnej. Szkoda Twojego życia na usuwanie dotkliwych skutków zalania…