Współcześnie coraz większą popularność zyskują rury wykonane z polietylenu. Mają one zastosowanie w przypadku instalacji sanitarnych, wodociągowych, a nawet gazowych. Do najskuteczniejszych metod łączenia rur należy zgrzewanie elektrooporowe. W poniższym artykule przedstawiamy krok po kroku jak się do niego przygotować, aby wykonać je prawidłowo.
Czym jest zgrzewanie elektrooporowe?
Zgrzewaniem elektrooporowym nazywamy sposób łączenia rur polietylenowych z zastosowaniem specjalnych kształtek, które wyposażone są we wbudowane elementy grzewcze. Zgrzewanie elektrooporowe wykonuje się tylko i wyłącznie w określonych warunkach. Bardzo istotne jest również odpowiednie przygotowania miejsca zgrzewania.
Zgrzewanie elektrooporowe krok po kroku:
1.Jednym z najważniejszych elementów zgrzewania elektrooporowego jest aby rury do zgrzewania elektrooporowego były ucięte pod kątem prostym, oraz zostały odpowiednio oczyszczone za pomocą skrobaka
2. Kolejnym krokiem będzie usunięcie warstwy utlenionej polietylenu w miejscu zgrzewania. Aby odbyło się to w odpowiedniej długości należy dokonać pomiaru. Każda złączka elektrooporowa posiada odpowiednio długie strefy zimne na zewnątrz i wewnątrz drutu elektrooporowego. Mierzymy tą długość a następnie odmierzamy od krawędzi rury miejsce do zeskrobania i zaznaczamy je pisakiem, aby całość została dokładnie zeskrobana.
3.Zeskrobaną rurę należy odpowiednio odtłuścić za pomocą chusteczek . Warto również odtłuścić kształtkę elektrooporową. Rurę i kształtkę łączymy razem. Pamiętajmy, że łączone elementy muszą być bezwzględnie suche.
4.Przechodzimy do zgrzewania. Włączamy zgrzewarkę, a następnie podłączamy końcówki zgrzewarki i wyjmujemy mini skaner, aby zeskanować kod, oraz odczytujemy wszystkie informacje o kształtce na wyświetlaczu urządzenia. Jednak w przypadku awarii skanera lub innych nieprzewidzianych sytuacji parametry te należy wprowadzić ręcznie. Wszystkie informacje niezbędne do wprowadzenia są również zawarte w kodzie kształtek, co przedstawia załączony rysunek.
5. Potwierdzamy wybrane ustawienia i rozpoczyna się proces zgrzewania. Na wyświetlaczu zgrzewarki wyświetla się pasek kontrolny informujący nas o statusie zgrzewania. Urządzenie zapisuje wykonane zgrzewy.
6.Na każdej kształtce widnieje czas chłodzenia oznaczony symbolem CT. Przedstawioną zaślepkę będzie można ruszyć po upłynięciu 7 minut. Kształtki posiadają wypływki kontrolne w postaci indykatorów, które wyskakują do góry w fazie chłodzenia.
Zgrzewanie elektrooporowe rur PE jest stosunkowo proste do wykonania. Aby jednak zostało wykonane w sposób prawidłowy, a połączenia rur były trwałe musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, takich jak temperatura i inne czynniki pogodowe, odpowiednie przygotowanie rur i kształtek do zgrzewania, a także właściwe przeprowadzenie samego zgrzewania elektrooporowego. Warto przeczytać też artykuł o innych sposobach łączenia rur.
Posiadamy też szereg innych akcesoriów do zgrzewania. Znajdą Państwo między innymi adaptery do balonowania, chusteczki czyszczące, kształtki, połączenia stalokołnierzowe, przyrządy montażowe od siodeł, narzędzia do nawiercania, centratory.
Wszystkie nasze produkty charakteryzuje:
- wysoka jakość wykonania, trwałość oraz dbałość o najwyższe standardy bezpieczeństwa
- projekt zapewniający nie tylko funkcjonalność, ale także łatwość i wygodę użycia
- produkcja w przedsiębiorstwach mających doświadczenie w wytwarzaniu elementów i akcesoriów przeznaczonych do zgrzewania
Zachęcamy do zakupu asortymentu do zgrzewania i wierzymy, że znajdą Państwo takie wyposażenie, jakie potrzebują a po zakupie i podczas użytkowania będą niezwykle zadowoleni.