Zgrzewanie elektrooporowe. Czym jest? Jak się je wykonuje?
Współcześnie coraz większą popularność zyskują rury wykonane z polietylenu. Mają zastosowanie w przypadku instalacji sanitarnych, wodociągowych, a nawet gazowych. Istnieje kilka metod łączenia rur PE. Do najskuteczniejszych należy zgrzewanie elektrooporowe. Przedstawiamy, czym jest zgrzewanie elektrooporowe, jak się do niego przygotować i jak je wykonać prawidłowo.
Spis treści:
Czym jest zgrzewanie elektrooporowe?
Przygotowanie do zgrzewania elektrooporowego
Jak się wykonuje zgrzewanie elektrooporowe?
Czym jest zgrzewanie elektrooporowe?
Zgrzewaniem elektrooporowym nazywamy sposób łączenia rur polietylenowych z zastosowaniem specjalnych kształtek, które wyposażone są we wbudowane elementy grzewcze. Zgrzewanie elektrooporowe powinno być zawsze wykonywane tylko i wyłącznie w określonych warunkach. Bardzo istotne jest również odpowiednie przygotowania miejsca zgrzewania.
Przygotowanie do zgrzewania elektrooporowego
Przed przystąpieniem do zgrzewania elektrooporowego rur PE, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Bardzo ważna test temperatura, w jakiej można przeprowadzić zgrzewanie elektrooporowe: od -5 do 45 stopni Celsjusza. Zgrzewania elektrooporowego nie należy przeprowadzać podczas opadów atmosferycznych, przy silnym wietrze, a także przy dużej wilgoci i mocnym zapyleniu. W przypadku, gdy mamy do czynienia z niskimi temperaturami, w miejscu pracy należy rozłożyć specjalny namiot ochronny, a w jego wnętrzu ogrzać powietrze specjalną dmuchawą. Musimy jednak pamiętać o tym, aby dmuchawa nie spowodowała unoszenia się kurzu, który może zanieczyszczać miejsce zgrzewu. Namiot ochronny stosuje się również do zabezpieczenia miejsca pracy przed podmuchami wiatru. Aby skutecznie ochronić miejsce pracy przed kurzem oraz przed uciekaniem ogrzanego powietrza, dobrze jest pod elementy zgrzewane podłożyć folię lub inny materiał ochronny.
Jak się wykonuje zgrzewanie elektrooporowe?
Po przygotowaniu miejsca do wykonanie zgrzewania elektrooporowego należy w odpowiedni sposób przygotować rurę do zgrzewania. W tym celu należy koniecznie pamiętać prawidłowym wykonaniu takich czynności:
- cięcie rur prostopadłe do ich osi,
- dokładne usunięcie warstwy zdegradowanego (utlenionego) polietylenu na minimum 0,2 mm,
- odtłuszczenie powierzchni zgrzewania przy pomocy odpowiedniego środka nanosząc go bezkłaczkową szmatką lub ręcznikiem papierowym, lub przy użyciu specjalnej chusteczki do odtłuszczania PE.
Pamiętajmy, że łączone elementy muszą być bezwzględnie suche. Aby skutecznie usunąć zewnętrzną warstwę rury PE polecamy Skrobak zdzierak do rur PE ręczny 63mm lub Skrobak zdzierak do rur PE ręczny 38mm. Kolejny etap prac to unieruchomienie rury i kształtki przy użyciu zacisku. Zapobiega to przemieszczaniu się elementów.
Następnie korzystamy ze zgrzewarki elektrooporowej. Powinna być odpowiednio umiejscowiona. Nie może stać w wysokiej trawie, na nierównościach, czy w błocie. Powinna stać na twardym podłożu, drewnianej lub metalowej płycie. Jej działanie polega na przekazywaniu napięcia do kształtek. Co za tym idzie, prąd elektryczny, który przepływa przez przewody sprawia, że polimer się roztapia i powoduje stopienie kształtki z rurą. W zgrzewarce elektrooporowej miedziany drut oporowy zatopiony jest w elektrokształtce.
Prąd, który płynie w wyniku dostarczonego stałego napięcia, sprawia, że wydziela się ciepło, które topi materiał elektrokształtki oraz rury lub inny element łączony. Proces ten powoduje powstawanie trwałego połączenia. Najlepiej do prac przy łączeniu rur sprawdzą się: Zgrzewarka Elektrooporowa Eurotech 315 FOX, Zgrzewarka Elektrooporowa Eurotech 500, Zgrzewarka Elektrooporowa Eurotech 1000 oraz Zgrzewarka Elektrooporowa Eurotech Light.
Zgrzewarki są zazwyczaj urządzeniami bezobsługowymi, jedynym wyjątkiem jest konieczność kalibracji co 12 miesięcy. Są to zwykle urządzenia uniwersalne, które dają możliwość swobodnego wyboru producenta kształtek. Informacje dotyczące parametrów zgrzewania są sczytywane z kreskowego kodu skanerem, a następnie automatycznie wgrywane do zgrzewarki. Jednak w przypadku awarii skanera lub innych nieprzewidzianych sytuacji parametry te należy wprowadzić ręcznie. Wszystkie informacje niezbędne do wprowadzenia są również zawarte w kodzie kształtek, co przedstawia załączony rysunek.

Rys.1. Jak odczytywać kreskowy kod zgrzewania na elektrozłączkach?
Zgrzewanie elektrooporowe rur PE jest stosunkowo proste do wykonania. Aby jednak zostało wykonane w sposób prawidłowy, a połączenia rur były trwałe musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, takich jak temperatura i inne czynniki pogodowe, odpowiednie przygotowanie rur i kształtek do zgrzewania, a także właściwe przeprowadzenie samego zgrzewania elektrooporowego.