Woda jest niezbędna do życia każdego z nas. Codziennie używamy jej do picia, prania, kąpieli, podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Zastanawialiście się kiedyś ile wody zużywa średnio jedna osoba dziennie? Czy oszczędzanie wody w domu i ogrodzie jest ważne i dlaczego? Co możemy zrobić, aby być bardziej eko, a przy okazji oszczędzić kilkadziesiąt złotych? W dzisiejszym artykule przygotowałam dla Was kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwie domowym.
Zużycie wody w domu i ogrodzie
Zacznijmy od danych statystycznych.
- Jak podaje GUS Europejczyk zużywa średnio 200l wody dziennie, natomiast mieszkaniec Polski 160l.
- Najwięcej wody zużywa się w rolnictwie, bo aż około 70%. Dla przykładu, wyprodukowanie jednego kilograma chleba pochłania aż 1600l wody.
- Woda pokrywa ponad 70% kuli ziemskiej. W większości jest ona jednak słona. Tylko 3% wody globalnej to woda słodka. A zaledwie 1% z niej nadaje się do spożycia.
- Dużo wody zużywa się także w przemyśle – wyprodukowanie spodni jeansowych pochłania aż 11000 l wody!
- W gospodarstwie domowym zużywamy najwięcej wody na kąpiel oraz podlewanie ogrodu – co pokazuje poniższa grafika.
Dlaczego warto oszczędzać wodę?
Najczęstszym powodem, dla którego zaczynamy myśleć o oszczędzaniu wody jest chęć zmniejszenia wysokości rachunków za wodę. To zrozumiałe! Ale oprócz własnych korzyści, warto pomyśleć globalnie. Oszczędzając wodę w swoim domu i ogrodzie, zmniejszamy jej użycie ogólnie. To ważne, ponieważ Polska ma ubogie zasoby wody, a na świecie są miejsca gdzie jej po prostu nie ma w ogóle. Z danych opublikowanych przez WHO wynika, że ponad 1 miliard osób nie ma dostępu do czystej wody w swoim miejscu zamieszkania. Jest to aż jedna szósta mieszkańców naszej planety. Konsekwencją tego jest głód, a także śmiertelne choroby zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlatego warto zmienić kilka nawyków w życiu codziennym i ograniczyć zużycie wody. To od każdego z nas zależy czy i kiedy woda się wyczerpie na naszej planecie.
Sposoby na oszczędzanie wody
-
Wybieraj prysznic, a nie wannę!
Kąpiel w wannie to aż 100l zużytej wody, podczas gdy szybki prysznic pochłania jej o ponad połowę mniej. Dlatego właśnie warto wybierać kilkuminutową kąpiel pod prysznicem. Nie możemy zapominać także o tym, alby wyłączać wodę na czas mydlenia ciała. Pozwoli nam to zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów wody dziennie. Dzięki tej zmianie zapłacimy w skali roku kilkaset złotych mniej za rachunki.
-
Zainwestuj w zmywarkę
Wybieraj zmywanie naczyń w zmywarce, zamiast ręcznego. Jeśli jeszcze nie posiadasz tego sprzętu, koniecznie kup! Niesie to za sobą same korzyści. Po pierwsze zyskasz trochę wolnego czasu, który do tej pory poświęcany był na mycie naczyń. Po drugie zmywanie automatyczne to nawet czterokrotnie mniejsze zużycie wody niż zmywanie ręczne. Jeśli dodatkowo wybierzesz ekonomiczny program, oszczędność będzie jeszcze większa. I co najważniejsze! Zmywarkę włączamy dopiero kiedy zapełnimy ją w całości. Jeśli masz do umycia kilka naczyń, włóż je do maszyny i poczekaj aż uzbiera się więcej. Niezależnie od tego czy zmywarka jest zapełniona czy nie, pobiera tyle samo wody podczas jednego cyklu.
-
Wykorzystuj wodę dwa razy
Rzadko korzystamy z tego sposobu na oszczędzanie wody. Wykorzystujemy wodę tylko do jednej czynności, nie myśląc o tym, że można eksploatować ją powtórnie. Na przykład woda po gotowanych warzywach lub jajkach świetnie nadaje się do podlewania roślin domowych. Wystarczy poczekać aż ostygnie i gotowe. Innym sposobem jest wykorzystywanie wody po kąpieli czy myciu rak do spłukiwania toalety.
-
Podlewaj rośliny w ogrodzie rano lub wieczorem
Rośliny ogrodowe potrzebują regularnego podlewania, szczególnie latem. Warto podlewać je wcześnie rano lub późno wieczorem. Jest to ważne, ponieważ w ciągu dnia, kiedy świeci mocno słońce, znaczna część wody wyparowuje. Podlewając ogród zużywamy nawet 200l – ta czynność pochłania najwięcej wody, ze wszystkich wykonywanych w domu i ogrodzie.
-
Zbieraj wodę deszczową – oszczedzanie wody w ogrodzie
Do podlewania ogrodu warto wykorzystać wodę deszczową. Można zbierać ją w specjalne pojemniki do deszczówki, albo zwykłą beczkę. Z pewnością starczy do podlania trawnika czy przydomowych kwiatów. Można wykorzystać ją tez na wiele innych sposobów, o czym pisaliśmy wcześniej.
-
Załóż system nawadniania ogrodu
System do nawadniania ogrodu pozwala zoptymalizować ilość zużytej wody, o czym pisaliśmy już wcześniej. Dzięki niemu to my decydujemy, które rośliny i z jaka częstotliwością podlewamy. Decydujemy również o porze oraz długości podlewania. Wszystko to sprawia, że woda trafia dokładnie tam gdzie jest potrzebna. Taki system nawadniający pozwala nam zaoszczędzić nie tylko wodę, ale także czas.
-
Pij wodę kranową, nie butelkowaną.
Wybieraj wodę kranową ponieważ jest ona łatwo dostępna i zdecydowanie tańsza od tej w butelkach. Jakość wody kranowej niewiele różni się od kupnej, często jest porównywalna. Przechodzi ona szereg badań oraz proces uzdatniania. Jej picie jest w stu procentach bezpieczne! Jeśli woda w kranie nie odpowiada nam pod względem smaku, wartko kupić butelkę z filtrem lub dzbanek filtrujący. Na szczęście z roku na rok przybywa ilość osób wybierających wodę kranową. W tej chwili jest już to co druga osoba.
Jak widzicie niewiele trzeba, aby zmienić tak wiele. To od nas zależy kiedy wyczerpią się zasoby wody na naszej planecie. Wprowadzając oszczędzanie wody w swoim gospodarstwie domowym wydamy mniej pieniędzy, ale także dbamy o środowisko. Warto wprowadzić te zmiany w życie swojej rodziny już dziś.