Kanalizacja zewnętrzna pełni bardzo ważną rolę i nie można sobie wyobrazić istnienia jakiejkolwiek infrastruktury bez kanalizacji. Nowoczesny system kanalizacji wykonany z materiałów najwyższej jakości sprawi, że nie będzie jej widać, słychać i czuć 🙂. Jeśli chcesz osiągnąć najlepszą jakość i trwałość inwestycji pomogę Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Kanalizacja zewnętrzna – rury PVC
Zacznijmy od tego, że każda kanalizacja narażona jest na środki chemiczne, zmienne warunki pogodowe, ciśnienie czy korozje. Od wielu lat produkcja systemów kanalizacyjnych opiera się na termoplastycznych tworzywach sztucznych, które muszą spełniać najwyższe wymagania i być odporne na procesy starzenia. Jednak najbardziej powszechny jest PVC. Jego zaletą jest niewielka waga i łatwość kształtowania poszczególnych elementów. Ale to nie wszystko! W porównaniu z innymi grupami materiałów sztywnych, PVC zapewnia znacznie niższą awaryjność sieci . Wszystkie rodzaje rur i kształtek kanalizacyjnych łączone są pomiędzy sobą poprzez kielichy z rowkiem, w którym umieszczona jest pierścieniowa uszczelka z elastomeru. Gładka wewnętrzna powierzchnia rury zapewnia niski opór przepływu. Kolejną zaletą jest trwałość, która szacowana jest nawet na 100 lat! A jeśli chcesz dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy wykonaniu instalacji, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu.
Rury lite czy spienione?
- Rura lita – to najpopularniejszy system rur i kształtek, łączy się ją na wcisk. Ma postać jednowarstwowych, jednorodnych rur produkowanych metodą wytłaczania zgodnie z normą PN-EN 1852 na bazie
wyłącznie czystego polipropylenu, bez wypełniaczy i spieniania. Cała rura składa się z jednolitego tworzywa, a powierzchnia ścianki w przekroju ma jednakowy kolor. Rury lite można stosować na obszarach przydomowych, jak i pod drogami o ruchu ciężkim. Odporność termiczna umożliwia montaż rur w temperaturze do -20 C, oraz przesyłanie ścieków o temperaturze 90 C w sposób ciągły.
- Rura spieniona – składa się z trzech warstw, pomiędzy warstwami tworzywa podstawowego znajduje się warstwa spieniona. Sprawia ona, że produkt jest lżejszy, a jednocześnie równie wytrzymały jak rury lite. Ich produkcja odbywa się w procesie zwanym koekstruzją i wymaga ona najnowszych, zaawansowanych technologicznie metod. Rury spienione stosujemy najczęściej do wykonania przyłączy kanalizacyjnych domków jednorodzinnych i przy budowie uzbrojenia działek inwestycyjnych większych obiektów.
Rury kanalizacyjne – klasy sztywności
Niewątpliwie ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest klasa sztywności rury . Pozwoli ona z łatwością ocenić wytrzymałość rury na nieuniknione odkształcenia, ale też określić na jaką głębokość ją zastosować. Wybór rury o odpowiedniej klasie sztywności pozwala na dostosowanie systemu do różnych obciążeń statycznych i dynamicznych.
Tak więc, wygląda to następująco :). Najsztywniejsze rury klasy S przeznaczone do instalacji pod jezdniami , mogą być stosowane na głębokości do 8 m, średnio sztywne rury klasy N stosowane poza jezdnią, m.in. na przyłącza do budynków, na głębokości do 6 m, a najlżejsze rury klasy L stosowane na terenach zielonych nieobciążonych ruchem pojazdów na głębokości 2 m.
Różnice pomiędzy poszczególnymi klasami sztywności przedstawiają się następująco:
Jeśli chcesz uniknąć awariom w nowo wybudowanym domu, zainwestuj w odpowiedni projekt i wysokiej jakości elementy. Dzięki temu sprawisz, że system będzie działał bez zarzutu przez lata. Wybierz odpowiednią dla siebie rurę i ciesz się instalacją przez długi czas.