Przyłącza wodociągowe -technika łączenia
Zgrzewanie doczołowe rur, czyli jak to się łączy. W dziedzinie dostarczania czystej wody do naszych domów i miejsc pracy trwałość przyłączy wodociągowych jest kluczowa. Aby zapewnić solidne połączenia między rurami z PE, stosuje się skuteczną technikę znaną jako zgrzewanie doczołowe.
Co to właściwie jest?
Zgrzewanie doczołowe to proces, który polega na odpowiednim nagrzewaniu i połączeniu ze sobą czołowych powierzchni łączonych rur. Pod wpływem wysokich temperatur, rury łączą się ze sobą trwale, tworząc jednolite połączenie molekularne. To rozwiązanie jest nie tylko niewrażliwe na korozję, ale także wytrzymałe, co daje nam pewność, że stały dostęp do wody będzie nieprzerwany.
Dobre praktyki
Kluczowym etapem w zgrzewaniu doczołowym jest, odpowiednie przygotowanie powierzchni łączonych. Ważne jest, aby elementy miały taką samą średnicę i grubość ścianki. Końce rur muszą być czyste, wolne od uszkodzeń i zanieczyszczeń. Przed wykonaniem połączenia należy sprawdzić, czy któryś ze zgrzewanych końców rury nie uległ odkształceniu. Dodatkowo istotne jest zapewnienie optymalnych warunków pracy, takich jak ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i utrzymanie odpowiedniej temperatury otoczenia.
Należy unikać czynników takich jak wiatr, niska temperatura, mgła oraz zapylenie. Jeśli taka sytuacja się pojawi, warto podjąć odpowiednie środki zaradcze, np. zgrzewać pod namiotem lub podnieść temperaturę miejsca pracy za pomocą nagrzewnicy. Zgrzewania doczołowego nie powinno się wykonywać w temperaturze ujemnej. Ważne jest, aby zapewnić optymalne warunki w okolicach zgrzewarki, co pozwoli na kontynuację prac niezależnie od warunków pogodowych. Przed rozpoczęciem prac, należy zaślepić oba odległe końce rur tak, aby uniknąć przeciągów wewnątrz rur, które mogą nadmiernie chłodzić miejsce zgrzewu. Spajane końcówki, powinny być umocowane w zgrzewarce współosiowo, zapewniając możliwość wzdłużnego przemieszczania jednego z elementów.
Podczas zgrzewania doczołowego rur, istotne jest precyzyjny dobór trzech parametrów. Temperatury zgrzewania, siły docisku oraz czasu jego trwania. By połączenie molekularne było silne i trwałe, zgrzew powinien schłodzić się samoczynnie. Nie należy stosować praktyk polewania wodą, w celu przyspieszenia stygnięcia. Poprawne ustawienie parametrów zgrzewu i stosowanie dobrych praktyk gwarantuje trwałość i niezawodność połączenia.
Korzyści
Metoda ta jest niezwykle skuteczna. Stosuje się ją w przypadku rur wykonanych z polietylenu (PE), które są szeroko stosowane w systemach wodociągowych, gazowniczych oraz kanalizacyjnych. Sposób ten umożliwia szybkie, ekonomiczne i niezawodne łączenie odcinków rurociągu tworząc trwałe połączenia, niewrażliwe na korozję, i działanie wysokiego ciśnienia. Metoda ta najczęściej stosowana jest na rurociągach o wysokich średnicach. Pozwala ona również na obniżenie kosztów inwestycji, ponieważ na odcinkach prostych, rury łączymy ze sobą bezpośrednio, bez wykorzystania kształtek (muf). Zgrzewanie doczołowe najlepiej sprawdza się w łączeniu prostych odcinków rur, ale w razie konieczności wykonania zakrętów, łuków czy rozwidleń rurociągu, istnieje pełna gama kształtek PE łączonych doczołowo: (kolana, trójniki, łuki, redukcje).
Korzyści wynikające z zastosowania zgrzewania doczołowego w przyłączach wodociągowych, są niezwykle istotne.
- Po pierwsze, połączenia są szczelne, eliminuje się więc ryzyko wycieków. +
- Technika ta jest szybka, co przyspiesza proces instalacji rur.
- Wysoka wytrzymałość mechaniczna i odporność na wewnętrzne ciśnienie, stanowią kolejny atut tego rozwiązania.
- Jest to najbardziej ekonomiczna metoda łączenia rurociągów o dużych średnicach.
W przypadku planowania i budowy przyłączy i sieci wodociągowych, zawsze należy wybrać najlepszą metodę wykonywania połączeń rurociągów.
Zgrzewanie doczołowe sprawdzi się najlepiej na sieciach z długimi prostymi odcinkami rurociągów i przy układach o wysokich średnicach. Dzięki temu uzyskamy układ, który będzie bezpiecznie i trwale połączony, a także wykonany optymalnie pod kątem nakładu pracy i pieniędzy. Przed przystąpieniem do zgrzewania doczołowego, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami, aby upewnić się, że połączenia są wykonane zgodnie z najlepszymi praktykami, gwarantując optymalne rezultaty.
Na naszym kanale na YouTube możecie obejrzeć filmik na którym pokażemy Wam jak to wygląda od kuchni.